Windows 11 hakkında en çok merak edilenler

0

Windows 11 kullanıma sunuldu. MediaMarkt ve Microsoft tarafından Teams üzerinden yapılan basın lansmanında Microsoft’un yeni işletim sisteminin özellikleri ve yenilikler tanıtıldı. Gelin, Windows 11’de bizi bekleyen yenilikleri masaya yatıralım.

Neden Windows 11 geliştirildi?

Microsoft, 5 Ekim günü gerçekleştirilen online basın lansmanında Windows 11’i resmi olarak tanıttı ve yeni işletim sisteminde öne çıkan özellikleri basın mensupları ile paylaştı. Windows 11, üretkenliğe önem veren kullanıcılar için yeni bir görünüm, daha fazla kolaylık ve gamerlar için de bazı bonuslar getiriyor.

Pandemi ile hayatlarımızın dijitalleşmesi, evden çalışma ve evden öğrenme ile birlikte Windows’un geliştirilmesi ihtiyacı doğdu. Aynı zamanda oyun pazarı bilgisayarı pazarı da yükseldi. Yeni bir işletim sistemi ile yeni nesle, yeni bir işletim sistemi deneyimi sunmak isteniyor. Mobiliteye alışkın olan kuşak için Touch ve kalem kullanımı aktif edildi.

Windows 11, sade ve yalınlıkla ön plana çıkıyor

Herkes için bir Windows sloganıyla kullanıcıların deneyimine sunulan Windows 11; giriş seviyesinden, gamer bilgisayarlarına kadar Windows 11 kullanıcıların ihtiyaçlarına yanıt veriyor.

Windows 11’de, akıllı telefonlardaki kullanım kolaylığı bilgisayara adapte edilmiş. Kullanıcı ara birimlerinde yumuşama, daha rahat okunan fontlar ile kullanıcı dostu bir görünüm kazanmış. Tasarım alanında en radikal değişim ise start menüsünün ortaya alınmış olması.
Çoklu ekranlarla çalışanlar için de yeni sürümde göz dolduran yenilikler var. Windows merkez platformu olarak konumlandırılmış ve bu sayede çoklu cihaz yönetimi daha kullanışlı hale gelmiş.

Windows 11’de bulunan en dikkat çekici özellikler

İşte Windows 11’deki göze çarpan yeni özelliklerden birkaçı:

Kullanıcı dostu arayüz. Windows 11, yuvarlatılmış köşeler, pastel tonlar ve ortalanmış, Başlat menüsü ve Görev Çubuğu ile kullanıcı dostu bir tasarıma kavuştu.

Windows store uygulamaların tek merkezi olacak. Android uygulamaları Windows 11’e gelecek ve yeni Microsoft Store’dan yüklenebilecek. Hali hazırda App storelar gelir paylaşım modeli olarak uygulama geliştiricilerden yüksek komisyon bedelleri talep ediyor. Microsoft ise uygulama geliştiriciler için avantajlı kolaylıklar sağlıyor. Dilerseniz kendi ödeme sisteminizi de kullanabiliyorsunuz.

Widget’lar. Artık widget’lara doğrudan Görev Çubuğundan erişebilir ve istediğinizi görmek için onları kişiselleştirebilirsiniz.

Microsoft Teams entegrasyonu. Paylaşım ve bilgi aktarma platformu olarak konumlandırılmış. Teams ile kolaylıkla son kullanıcıya erişim sağlanıyor. Teams’e Windows, Mac, Android veya iOS’tan erişebileceksiniz.

Daha iyi oyun için Xbox teknolojisi. Windows 11, Windows PC’nizde oyun oynamayı daha keyifli hale getirmek için Xbox konsollarında bulunan Auto HDR ve DirectStorage gibi belirli özellikleri geliştiriyor.

Daha iyi sanal masaüstü desteği. Windows 11, kişisel, iş, okul veya oyun kullanımı için birden fazla masaüstü arasında geçiş yaparak, sanal masaüstlerini kurmanıza olanak sağlanıyor. Duvar kağıdınızı her sanal masaüstünde de değiştirebiliyorsunuz . Ayrıca yeni işletim sisteminiz, yapay zeka desteği sayesinde kullanıcı deneyimine göre alışkanlıklarınızı öğrenip, ihtiyaçlarınıza göre optimizasyon gerçekleştirebilir.

Monitörden dizüstü bilgisayara daha kolay geçiş ve daha iyi çoklu ekran deneyimi. Yeni işletim sistemi, Snap Groups ve Snap Layouts adı verilen özellikleri içeriyor ve aynı anda kullandığınız uygulama koleksiyonları Görev Çubuğunda bulunuyor. Ayrıca, açık pencerelerinizin bulunduğu yeri kaybetmeden bir monitörü daha kolay takıp çıkarmanıza izin veriyor.

Windows 11’i nasıl indireceksiniz?

İlk olarak, mevcut Windows 10 bilgisayarınızın Windows 11’e ücretsiz yükseltmeye uygun olup olmadığını görmeniz gerekiyor. Bunu birkaç farklı şekilde kontrol edebilirsiniz . Genellikle mağazalarda satılan yeni cihazların neredeyse tümü Windows güncellemesi için uygun diyebiliriz.

Peki Windows 11’i nasıl indireceksiniz? Windows’un herhangi bir yeni sürümünü indirdiğiniz gibi aynı şekilde Windows 22 indirebilir ve güncelleyebilirsiniz. Kullanıcılar Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Windows Update’e giderek ve Güncellemeleri Kontrol Et ‘i tıklayıp ,  Windows 11 güncellemesini görebilirsiniz.  . İndir ve yükle ‘yi tıklayın . Microsoft’un işletim sistemini kademeli olarak kullanıma sunduğunu unutmayın, bu nedenle ilk günlerde seçeneği görmezseniz paniğe kapılmayın. Ayrıca 5 Ekim tarihi itibariyle MediaMarkt mağazalarında cihaz upgrade desteği verilecek. Dilerseniz MediaMarkt mağazalarına uğrayarak, bu hizmetten faydalanabilirsiniz.

Güvenlik olmazsa olmaz

Bugünlerde siber güvenlik ve verilerin korunması en önemli konulardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Peki Windows 11 güvenlik ile ilgili kaygıları nasıl giderecek?

Yeni şifreleme teknikleri ve kötücül yazılımların önlenmesi için ekstra güvenlik tedbirleri alınmış. Zero trust prensibine göre güvenlik analizleri yapılıyor. Kimseye güvenmeyen bir tasarım yaklaşımı sayesinde güvenlik derecesi arttırılmış. Bu sayede daha güvenli bir Windows deneyimi kullanıcılara sunuluyor. Siz de yeni Windows işletim sistemi ile ilgili görüşlerinizi bu yazının altında bizimle paylaşabilirsiniz.

Cevap bırakın