Windows 10X nedir, özellikleri, ne zaman çıkacak?

0

Windows 10X nedir, Windows 10 ile farkları ve hakkında bilinen her şey… Windows Lite veya Santorini adıyla tanıştığımız Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 10X adını taşıyor. Yeni sistem çift ekranlı ve katlanabilir cihazlarda kullanılacak.

Microsoft henüz Windows 10’un bu özel sürümü hakkında çok fazla bilgi vermiyor, ancak zaten Windows 10’un bir uzantısı olacak sistemin ana hatları hakkında konuşabiliriz.

windows 10x kurulum

Windows 10X nedir?

Daha ziyade Windows 10X’in ne olmadığını söyleyerek başlamalıyız. Bu gerçekten tam anlamıyla yeni bir işletim sistemi değil, ancak Windows 10‘un modülerliği sayesinde zaten bildiğimiz işletim sisteminin genişletilmiş bir sürümü.

Windows 10X, mevcut Windows 10 tabanını kullanıyor, ancak Surface Neo gibi çift dokunmatik ekranlı bir format sunan yeni cihazların donanım kaynaklarından yararlanabilmeniz için belirli temel bileşenleri ve teknolojileri sisteme ekliyor.

Windows 10X nedir, özellikleri, ne zaman çıkacak?

Windows 10X adı nereden geliyor?

Adın nereden geldiği ve neden Windows Lite olmadığı net değil), ancak Microsoft’un cihaz grubunun başındaki isim olan Panos Panay, Windows 10X’e atıfta bulunurken “eXpression” kelimesini kullanıyordu, bu sebeple sistemin adı Windows 10X konmuş olabilir.

Windows 10X yazma modu (Compose mode)

Windows 10X özellikleri

Sistem iki dokunmatik ekranla kullanılabilecek tüm işlevleri içeriyor. Örneğin, uygulamaları sürüklemek, her iki masaüstünü bağımsız olarak veya beraber kullanmak mümkün. Ayrıca sanal bir izleme dörtgeninin görünmesini sağlayan manyetik olarak eşleştirilmiş klavye veya bir çeşit daha büyük dokunmatik alan (touchbar) olan “wonderbar” gibi aksesuarlarla çalışabiliyor.

Başka bir önemli unsur ise Win32 uygulamalarının çalıştırılması için destek bulunmasıdır.

Windows 10 ve Windows 10X farkı nedir?

Windows 10X’in Windows 10’a kıyasla en büyük farkı, yeni bir kullanıcı arayüzü getirmesi.

Windows 10X başlat menüsü

Yeni Başlat Menüsü

Üst kısımda bir arama çubuğu yer alıyor. Tıpkı telefondaki gibi hem web’i hem uygulama ve programları hem de cihazdaki içerikleri buradan aramak mümkün.

Alt kısımda ise uygulamalar ve son kullanılan dokümanlar yer alıyor. Windows 10’da olduğu gibi bu sıralamayı değiştirmek ve favori uygulamalarınızı dizmek mümkün.

Windows 10X araç çubuğu

Araç çubuğu

İğnelerek sabitlenen ve belirlediğiniz uygulamaların eklendiği sistem hem dokunmatik hem klavye-fare ikilisiyle kullanılabiliyor. Windows 10’dakine göre daha temiz ve sade bir tasarıma sahip.

Windows 10X eylem merkezi

Eylem Merkezi

Yenilenmiş ve pratik olması için optimize edilmiş. Buradan çıkmadan işlem yapabilme olanağı çok iyi, ayrıca Denetim Masası’nı da andıran bir yapısı var.

Kurulum da değişimden nasibini alanlar arasında. Daha dokunmatiğe odaklanmış bir kurulum ve Microsoft hesabı zorunluluğu başlıca farkları. Kurulumda sesli asistan Cortana’nın yer almadığını da belirtelim.

Eylem Merkezi’ndeki yazım modu (Compose), klavyesi bulunmayan cihazlarda bir ekranı klavye yaparak üretkenliği artırmayı hedefliyor.

Windows 10X’de uygulamalar tam ekran çalışıyor, ancak büyük ekranlarda Compose moduna geçildiğinde pencereler de bir dizüstü gibi ayarlanabiliyor.

Windows 10X güncellemeler

Güncellemeler

Sistem güncellemeleri eskisi gibi ağır değil, hızlandırılmış ve Microsoft, sistemi yeniden başlatmadan kurma üzerine odaklanmış. Tıpkı mobil cihazlarda olduğu gibi işlem bitince size yeniden başlatma çağrısı yapıyor. Windows 10’da 5 ila 20 dakika arası sürebilen güncellemeler böylece ortalama 90 saniyelik bir yeniden başlatma işlemiyle işlerinizi bölmeden sürdürmenizi sağlıyor.

 

Bilgisayarıma veya dizüstü bilgisayarıma Windows 10X yükleyebilir miyim?

Hayır. Windows 10X, bilgisayarlarımız için kullanılabilecek bir “güncelleme” değildir, ancak çift dokunmatik ekranlı cihazlar için Windows’un bir sürümüdür.

Yeni sistemin bu cihazlara özel olarak sunulması bekleniyor, ancak ileride bir kurulum dosyası olup olmayacağından da emin değiliz.

Windows 10X ne zaman çıkacak?

2020 sonunda piyasaya çıkacak cihazlara yüklü gelmesi bekleniyor.

Cevap bırakın