Windows 10’da ‘Donanımı güvenle kaldır’ın fişi çekiliyor

0

Windows’ta artık, “Donanımı güvenle kaldır” uyarısı ekranda belirmeden USB belleğinizi çıkarabileceksiniz. İşte detaylar…

Windows kullanıcılarının aşina olduğu özelliklerden biri de USB girişli arabirim çıkarılırken ekranda beliren “Donanımı güvenle kaldır” uyarısı. Windows’ta söz konusu özellik belli ölçülerde kaldırılıyor. Bu noktada Windows 10’da veri yazılması mümkün olmayan USB sürücüler, Donanımı güvenle kaldır uyarısı olmaksızın çıkarılabilecek. Akıllarda ise bir soru işareti: Öncekinden farkı ne?

Söz konusu imkân, Windows 7’de de vardı, bununla birlikte belirtilen özelliğin kullanımı için önceden bazı ayarların değiştirilmesi gerekiyordu. Windows 10’da süreç daha direkt bir hal alacak gibi görünüyor. Konuyla ilgili olarak Microsoft’un resmi blogunda şunlar aktarılıyor; “Bu ilke depolama operasyonlarını USB sürücüler her an çıkarılabilecekmiş şekilde yönetiyor. Artık bellekleri “Donanımı Güvenle Kaldır” seçeneği olmadan da çıkarabilirsiniz. Ancak bunun yapılabilmesi için Windows disk yazma operasyonlarını ön belleğe kaydedemiyor. Bu da sistem performansını aşağıya çekebilir.”

Görüldüğü üzere Microsoft, kullanıcılarının bu işlemi gerçekleştirmesi konusunda çok teşvikkar değil, bir ‘performans’ uyarısında bulunmayı ihmal etmiyor.

Windows 10’da USB belleklerin hızlı şekilde çıkarılmasının esas alındığı yeni özellik, bir dizi kolaylığı beraberinde getiriyor. Ayrıca kullanıcıların ekranda beliren yazıyla tedirgin olmalarının da önüne ‘teknolojik imkanlarla beraber’ geçilmiş olunuyor.

Cevap bırakın