Windows 10’da Diskte Yer Kalmadığında Yapılması Gerekenler

Bilgisayardaki sabit diskte yer kalmadığında yapılması gerekenler

      Windows 10 işletim sistemi kullanılan bilgisayarda sabit diskte yer kalmadığında, yeni bir disk almak ya da uygulama çıktılarını bulut ortamına veya USB gibi farklı bir diske kaydetme gibi çözümler geliştirebiliriz. Özellikle işletim sisteminin yüklü olduğu diskte yer kalmadığında, çalışmalarımız olumsuz etkilenebilir. Bu gibi durumlarda yeni bir disk almak ve verileri yeni diske transfer etmekle birlikte, aynı zamanda yeniden işletim sistemi kurma gibi bir dizi zaman alan işlem yapmak durumunda kalabiliriz.  Bu haftaki ” Windows 10’da Diskte Yer Kalmadığında Yapılması Gerekenler ” başlıklı yazımda, yeni bir disk almadan ya da sabit diskte yer kalmadığı için farklı kaynakları kullanmaya başlamadan önce,  çalışılan disk üzerinde ne gibi işlemler yaparak yer kazanabileceğinizden bahsedeceğim.

Windows 10’da Disk Depolama alanı kullanım

      Windows 10 kullanılan bilgisayarda ekranın sol alt tarafında bulunan ”  Aramak için buraya yazın ” kısmına, depolama yazıldığında gelen ” Depolama Ayarları ” imi seçilerek ” Depolama ” penceresine giriş yapılır. Bu ekranda, bilgisayarda çalışan servislerin disk üzerinde kapladığı alan konusunda ayrıntılı bir liste bulunuyor.

      Depolama penceresinde, bilgisayara yüklenmiş bütün uygulamaların sabit disk üzerinde ne kadar alan kullandığı,  aynı zamanda; masaüstü, posta, kullanıcılar ve diğer servislerin de  disk üzerindeki kapladığı alan hakkında ayrıntılı bilgi veriliyor. Bu başlıkların her biri için ayrıntılı inceleme yapmak istenildiğinde, ilgili kısım seçilerek devam edilebiliyor. Örneğin ” Uygulamalar ve Özellikleri ”  başlığı seçildiğinde, bilgisayarda daha önce kurulmuş  bütün uygulamaların ayrı ayrı ne kadarlık alan kullandığı görülebiliyor. Bu kısımda  bilgisayarda artık kullanmadığınız uygulamaları kaldırarak, sabit diskinizde alan açabiliyorsunuz.

Diskte yer kalmadığında yapılması gerekenler

      Windows 10’da depolama penceresinde “ Geçici dosyalar ” seçildiğinde,  bilgisayarda geçici olarak kullanılmış ve kaldırılmasından sorun olmayan dosyaların seçilebileceği ekrana geçiş yapılıyor.

      Windows 10’da sabit diskte yer sıkıntısı yaşanmaya başladığında bakılacak en uygun yer,  ” Geçici dosyalar ” ekranıdır. Bu ekranda, özellikle bilgisayarda daha önce yapılan güncellemelerden kalmış ve artık kullanılmayan dosyaların bulunduğu ” Windows Update Temizleme ”  kısmındaki dosyaları kaldırarak, işinize oldukça yarayacak disk alanı kazanabilirsiniz. Windows update temizleme özelliği;  güncelleştirmelerin artık gerek duyulmayan ve yer kaplayan eski sürümlerinin silinmesini sağlayarak, sabit diskte alan açılmasını sağlar.

      Geçici dosyalar ekranında; Windows update temizleme dışında, bilgisayara indirilen fakat artık kullanılmayan dosyalar, küçük resimler, geçici internet dosyaları gibi içerikleri de silerek alan kazanabiliyorsunuz.  Windows 10 depolama penceresinden, geçici dosyalar ekranına geçiş yapıldığında gelen liste dikkatlice incelenip, dosyaların kaldırılmasında karar verildiğinde ” Dosyaları kaldırın” seçilerek, diskte yer açma işlemine başlanabiliyor.

      Geçici dosyaların temizleme işleminden sonra bilgisayarın kapanıp açılması gerekebildiğini de söylemek durumundayım. Windows 10’da Diskte Yer Kalmadığında Yapılması Gerekenler

      Bilgisayarınız için dahili veya harici disklere bir göz atmak için bu linki kullanabilirsiniz.

      Twitter takip için @salihertugrul  YouTube kanalım

Cevap bırakın