Windows 10’a makine öğrenmesi çözümü

0

Microsoft, kullanıcısının yüzünü güldürecek bir özellik üzerinde çalışıyor. İşte detaylar…

Daha önce görülmeyen bir şeyin adına M diyelim, insanoğlu bunu bir daha gördüğünde ve kendisine ne olduğu sorulduğunda ‘M’ diyebilir. Bu basit örneğin benzer türevlerini donanım ve yazılımlarla bilgisayarlar da yapabilir. Verinin hızlı işlenmesini de gerekli kılan bu teknolojiye makine öğrenmesi denir.

Yeni bilgilere göre Microsoft, Wndows 10 güncellemeleri konusunda kullanıcı dostu bir ‘makine öğrenmesi’ metodu üzerinde çalışıyor. Windows 10 için gelen güncellemelerin zamansız olarak gerçekleşmesinin önüne geçmek için yürütülen çalışmalarla, yüklemeler ve yeniden başlatmalarla kullanıcı deneyiminin olumsuz yönde etkilenmesine son verilmesi hedefleniyor.

Bunun için teknoloji şirketinin yeni bir makine öğrenmesi altyapısı geliştirdiği kaydediliyor. Böylelikle bilgisayarın kullanıcı davranışlarını izlemesi, elde ettiği bilgiler ışığında güncelleme işlemini olabilecek en doğru zamanda ‘otomatik’ olarak sağlaması yönünde bir işlerlik üzerinde duruluyor.

Kullanıcının kahve almak için ayağı kalktığı anda güncellemenin tamamlanması mümkün olur mu bilinmez ama Microsoft’un buna benzer bir çözüm üzerinde yoğun şekilde durduğu belirtiliyor.

Adım adım yaklaşıyor…

Öte yandan Redstone 5 ve 19H1 güncellemesi ile yavaş yavaş kullanıma sunulan özelliğin, daha da gelişmiş haline Insiders denemeleriyle ulaşılabileceği bilgisi paylaşılıyor. Şu an için testlerine devam edilen makine öğrenmesi altyapısı için nihai kullanımın ne zaman geleceği ise bilinmiyor.

Cevap bırakın