Windows 10 PC’nizi oyun makinesine dönüştürecek “Game Mode” ile güncellenebilir

0

ekran-resmi-2017-12-29-14-29-01

Günümüzün ortalama masaüstü oyun bilgisayarları bir PlayStation 4 veya Xbox One’dan daha güçlü. Ancak oyun oynarken işlem gücünüzü aşağı çeken birçok yazılım da söz konusu. Microsoft, masaüstü PC’ler için bu sorunu ortadan kaldıracak bir çözüm üzerine çalışıyor.

Windows 10’un en yeni versiyonu, kullanıcı tarafından aktif edilecek “Game Mode” (Oyun Modu) özelliği içerecek. Game Mode, PC’nizin CPU ve GPU performanslarını diğer tüm uygulamaların öncesinde oyunlar için kullanacak.

Windows içeriklerini keşfetmesi ile bilinen Twitter kullanıcısı h0x0d tarafından fark edilen içerik, arka plan uygulamalarına yönlendirilen performansın oyunlara aktarılmasını sağlayacak. Böylece oyunlarınız Apple güncelleme aracı veya herhangi bir diğer işlem yapılırken daha iyi performans gösterecek.

Game Mode özelliğine sahip bir PC’nin Xbox One gibi davranacağını söylemek daha doğru olur. Windows 10 ile aynı OS çekirdeği üzerinde çalışan Xbox One, neredeyse tüm CPU ve GPU performansını oyunlara aktaran bir içerik bulunduruyor. Performansı sabitleyen bu özellik sayesinde saniyedeki görüntü sayısı ve çözünürlük artıyor. Öte yandan, Xbox’ın ana menüye dönme ve diğer uygulamaları çalıştırma zamanı da uzuyor.

Game Mode’un Windows 10’da oyun performansını artıracağı beklense de, diğer uygulamalara geçiş hızında yavaşlama olabilir. Bu aşamada Microsoft’un Steam veya Discord gibi çalışmaya devam etmesini istediğiniz uygulamalar için bir beyaz liste hazırlaması bekleniyor. İkinci plana atılmasını istediğiniz uygulamalardan biri, Apple güncelleme aracı olabilir.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın