Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerTeknolojiWindows 10 pazar payını yüzde 5.21’e yükseltti

  Windows 10 pazar payını yüzde 5.21’e yükseltti

  Windows10_tips_trics_111

  Windows 10 için ilk açıklama, 24 saat içinde 10 milyon kez indirildiği, ardından 3 gün içinde 25 milyon kez indirildiği yönündeydi. Daha sonra 60 milyon ve son olarak da 80 milyon cihazda yüklü olduğu bilgileri kamuoyuyla paylaşıldı. NetMarketShare adlı araştırma şirketinin yayınladığı yeni bir rapor ise konu hakkındaki en yeni bilgi durumunda. Buna göre Windows 10 işletim sisteminin yüklü olduğu cihazların, genel masaüstü işletim sistemi pazarına oranı yüzde 5.21 seviyesine yükseldi.

  Windows 10 için geçen ay yayınlanan pazar oranının yüzde 2.47 olduğu düşünüldüğünde sonucun (2 katın üzerinde artış) bir hayli etkileyici olduğu görülüyor. Sonuç olarak yeni nesil Microsoft işletim sisteminin, hızla daha fazla cihaza entegre olduğu ve yüksek bir benimsenme oranına sahip olduğu sonuçlarına ulaşılıyor.

  Ekran_Resmi_2015-09-04_14_24_03

  Öte yandan söz konusu gelişmenin ana etmenlerinin lisanslı Windows 7 ve Windows 8 kullanıcılarına sunulan ücretsiz yükseltme hakkı olduğu düşünülüyor. Bununla birlikte Windows 10 yükseltmesinin pek çok faktörü var. Windows 10’daki Windows 8/8.1 kullanıcılarının mahrum kaldığı Başlat Menüsü’nün yer alıyor olması, sesli asistan Cortana, yeni kenar tarayıcısı ve daha geleneksel görünüm bunlar arasında sayılabilir. Pazarın genel durumuna bakıldığında ise Windows 7’nin zirvede olduğu sonucuna ulaşılıyor.

  Windows XP, Windows 8.1 ise sırasıyla ikinci ve üçüncü sıradalar. Yeni Windows 10, geçen aya göre Apple’ın OS X 10.10 sürümünü geride bırakırken, mevcut performansın devamı halinde kısa süre içinde Windows 8.1’in de geride bırakılması bekleniyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN