Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerTeknolojiWindows 10 payını yüzde 2,47’ye yükseltti

  Windows 10 payını yüzde 2,47’ye yükseltti

  windows-10

  Geçtiğimiz günlerde Windows 10’un çok kısa bir zaman içinde 14 milyon adetlik indirilme rakamına ulaştığı, yazılımın geliştiricisi Microsoft tarafından açıklanmıştı. Şirketin ilk günlerde karşılaşılan ilgiden oldukça memnun olduğu da kaydedilmişti. Peki bu performans beraberinde Windows 10’un tüm işletim sistemi pazarındaki payı yüzde kaç? Bu sorunun yanıtı yüzde 2,47 şeklinde verildi.

  Windows 10’un oldukça istikrarlı bir şekilde pazar payını geliştirdiğine işaret eden aşağıdaki grafik, aynı zamanda işletim sisteminin oldukça hızlı bir şekilde yükseldiğini de gözler önüne seriyor. Hatta uzun yıllardır kullanımda olan Windows Vista, Chrome OS ve Linux’un Windows 10’un gerisinde kaldığı da dikkat çeken detaylar arasında.

  Öte yandan pazar paylarının genel olarak, örneğin mobil pazardaki gibi yüzde 30’lara varan Android sürümleri gibi bir dominasyona işaret etmediğini de görebilmek mümkün. Apple’ın OS X platformu yüzde7,42 oranla ilk sırada. Onu yüzde 3,82 ile Windows 8 izliyor. Windows 10’un üçüncü sırada olduğu görülürken onu Windows Vista izliyor.

  Ekran_Resmi_2015-08-03_13_53_19

  Windows 10, Windows 8.1 ve Windows 7 üzerine (lisanlı olmak kaydıyla) ücretsiz olarak yükseltilebiliyor. Bu nedenle Windows 7 ve 8.1 sürümüne sahip kullanıcıların, yeni işletim sistemi sürümüne hızlı bir geçiş yaptıkları görülüyor. Öte yandan ilerleyen süreçte Windows 10’un ilk aşamada Windows 8’i geçmesi bekleniyor. Sürecin devamında nasıl bir sonucun ortaya çıkacağı ise merakla bekleniyor.

  Microsoft, daha önce; Windows 10’un birkaç yıl içinde 1 milyar cihazda kullanılmasının hedeflendiğini açıklamıştı. Bakalım bu hedefe ulaşılabilecek mi? Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN