Windows 10 Mobile kullanım istatistikleri şaşırttı

0

windows-10-mobile

Mobil işletim sistemi ekosisteminde Android ve iOS’un öne çıktığı biliniyor, öte yandan Microsoft’un Windows Phone platformu da rekabetin içinde konumlanma yolunda süreci devam ettiriyor. Ancak son göstergeler pek de iç açıcı görünmüyor…

Windows üzerine çalışmaları ile bilinen AdDuplex’in araştırmasına göre Windows Phone’un mobil işletim sistemleri arasındaki pazar payı yüzde 0,8. Yüzde 1’in de altındaki kullanım oranı ile düşündürücü bir tablo çizen platforma dair diğer öne çıkanlar ise şu şekilde…

Raporda Windows Phone işletim sisteminin sürümlere göre kullanım oranı da ifade ediliyor. Buna göre Microsoft’un 2015 sonunda sunulan en güncel versiyonu Windows 10 Mobile, yüzde 10,9’luk orana sahip. Bu da geçtiğimiz ayla kıyaslandığında yüzde 0,5’lik artışa işaret ediyor.

Windows Phone ekosistemindeki akıllı cihazların yüzde 75’i güncelleme kapsamında değil, yeni bir cihaz satın alındığında Windows 10 Mobile deneyimlenebiliyor. Bu da pazardaki Windows cihazların yaklaşık yüzde 10’luk kesiminin yeni olduğu sonucunu ortaya koyuyor.

Bir diğer veri de cihazları marka bazında ele alıyor. Bu noktada işletim sistemini kullanan markaların yüzde 99’a yakınının Nokia ve Microsoft telefonlar olduğu görülüyor. Kalan yüzde 1’lik kesim ise Alcatel, BLU gibi markaların modelleri şeklinde. Peki söz konusu işletim sisteminin kullanıldığı cihaz modelleri konusunda durum ne? İşte bu noktada da aşağıdaki grafik incelenebilir.

3-1466769503

Yazılım dünyasına dair gelişmeleri ve verileri aktarmayı sürdüreceğiz…

Cevap bırakın