Windows 10 kullanıcı sayısı çeyrek milyarı aştı

0

windows-10

Microsoft, ABD’de düzenlenen Build 2016 adlı etkinlik kapsamında Windows 10’la ilgili en son bilgileri kamuoyuyla paylaştı. Bilgiler arasında en fazla dikkat çeken ise ulaşılan kullanıcı sayısı hakkındaydı. Windows 10 yüklü cihaz sayısının 270 milyonu geçtiği kaydedildi. Şirketin 2020’ye kadar 1 milyar cihaz hedefi doğrultusunda güçlü adımlarla ilerlediği anlaşılıyor.

Geçtiğimiz aylarda Türkiye’ye kısa bir ziyarette bulunan, Ankara ve İstanbul’da temaslarda bulunan Microsoft CEO’su Sadya Nadella; hem kurumsal hem bireysel kullanıcılar düzeyinde en hızlı büyüyen işletim sistemi versiyonlarının Windows 10 olduğunu ifade etti. Öte yandan Microsoft Windows ve Ürünleri Başkan Yardımcısı Terry Myerson, adaptasyon hızına dikkat çekerken, donanım üreticilerinin de Windows 10’a özel ürün çıkarma konusundaki isteklerinin altını çizdi. Bugüne kadar en güncel işletim sistemleri için 500’den fazla ürün geliştirildiğini belirtti.
1452091032_Microsoft_CEO_Satya_Nadella__2_

Windows 10, 29 Temmuz 2015’te final versiyonu ile kullanıma sunuldu ve ilk günü sonunda 14 milyon cihaza yüklenmiş olduğu duyuruldu. İlk ayında 75 milyon, 2,5 ay sonra 110 milyon kullanıcıya ulaşan Windows 10 için ilk altı ay bilgisi ise 200 milyon olarak açıklanmıştı. Sekizinci ayın sonunda ise söz konusu verinin 270 milyon olduğu görülüyor. İşletim sisteminin küresel düzeyde yoğun ilgi ile karşılandığı net bir şekilde anlaşılıyor.

Söz konusu rakamlara mobil cihazların dahil olmadığının altı çizilse de bu noktada açıklanan rakamlar da biliniyor. En güncel Windows 10 mobil sürüm yüklü cihaz sayısının 1 milyon civarında olduğu görülmüştü.

Gelişmeleri aktarmayı sürdüreceğiz…

Cevap bırakın