Windows 10 kullanıcı sayısı 200 milyonu aştı

0

windows-10

Microsoft’un en yeni işletim sistemi sürümü Windows 10’un yüklü olduğu cihaz sayısının 200 milyonu aştığı açıklandı. Dünya genelinde yoğun ilgi ile karşılanan Windows 10’un Ocak ve Şubat döneminde şirletin Surface Book ve diğer ürünlerinin aralarında Çin, Fransa, Almanya gibi ülkelerin de bulunduğu pazarlara sunulmasıyla oranın daha yüksek ivme kazanacağı düşünülüyor. Windows 10 geçtiğimiz aylarda 100 milyon kullanıcıyı da 29 Temmuz tarihli yayınlanmasının üzerinden kısa süre geçmesine karşın geride bırakmıştı.

Öte yandan kurumsal müşteriler ve eğitim sektöründe de Windows 10 için önemli bir talep gözlemleniyor. Ocak 2016 itibarıyla Microsoft’un kurumsal müşterilerinin %76’sı aktif olarak Windows 10’u deneyimliyor.  Kurumlarda ve eğitim sektöründe 22 milyonun üzerinde cihazın Windows 10 ile çalıştığı kaydediliyor. Windows İş Grubu Yöneticisi Kadir Şener, “Windows’un herhangi bir eski sürümüne kıyasla, Windows 10’da daha yüksek bir müşteri memnuniyeti gördüğümüz için heyecanlıyız. Aralık ayında, 10 milyar saatin üzerinde Windows 10 kullanımı ile bugüne kadar ki en yüksek Windows deneyimini yaşadık. Son zamanlarda, başka bir dönüm noktasına daha ulaştık. Sadece Aralık ayında insanlar Windows 10 ile 11 milyar saatin üzerinde vakit harcadı” diyor.

Windows 10 ile ilgili çarpıcı rakamları paylaşan Şener, sözlerini şöyle sürdürdü; “Sadece son bir ay içinde kullanıcılar Microsoft Edge ile 44,5 milyar dakika geçirdi. Windows’un önceki sürümlerine kıyasla, cihaz başına %30 daha fazla Bing sorgusu yapıldı. Windows 10 resim uygulaması içinde, 82 milyar resim görüntülendi. 2015 yılında oyuncular Windows 10’da 4 milyar saatin üzerinde oyun oynadı. Oyun severler, Windows 10 bilgisayarlarından 6,6 milyarı saati Xbox One oyunlarında kullandı.”

windows-10

Windows Store da büyüdü

Windows 10’daki önemli bir yatırım da, yazılım geliştiricilerin tek bir platform üzerinden Windows 10 cihaz çeşitliliğine ulaşması oldu. PC, tablet, telefon ve birçok başka cihazda tek bir uygulama ve tek bir Windows Store ile uygulamalara ulaşma imkânı bulunuyor.

Cevap bırakın