Windows 10 güncellemesi ile gelen yeni özellikler

0

Windows 10 19H1 güncellemesi ile gelen yeni özellikler azımsanacak gibi değil. Mayıs ayında peyderpey yayımlanmaya başlayan güncelleme Windows’a güzel özellikler kattı.

Windows 10 güncellemesi ile gelen yeni özellikler

Windows Sandbox

Makine içinde makine yaratmaya yarayan bu sanal kum havuzu, indirdiğiniz dosyalara güvenmezseniz yardımınıza koşuyor. Bu dosyaları sanallaştırılan bir ortamda, asıl bilgisayarınızdan izole şekilde çalıştırabilir ve güvenli olup olmadıklarını öğrenebilirsiniz. Bu özellik ne yazık ki Pro ve üzeri sürümlerde çalışıyor.

Daha iyi bir arama

Cortana ne yazık ki tüm dertlere derman olmuyordu. Örneğin telefonda konuşurken acil bir not almak istediğinizde arama çubuğuna “not” yazmaya başladığınızda ilk çıkan sonuç not defteri olmuyordu. Microsoft Cortana ve standart aramayı bu güncellemeyle ayırdı. Standart arama sistemi endeksleme tabanlı çalışıyor ve depolamanızdaki dosyaları daha çabuk bulmanızı sağlıyor.

Artık Windows kendini onarabiliyor

Windows, güncelleme gibi önem taşıyan sistem dosyaları için 7 GB’lık bir alan ayırmış durumda. SSD’niz varsa hayıflandığınızı duyar gibiyiz, fakat bu kısım güncellemelerin sorunsuz işlemesi için gerekliy. Windows Mağazası dosyalarını bir şekilde (muhtemelen erişim izinleri sebebiyle) bozduysanız, baştan kurulum yapmadan çalışmıyor. İnternet bu sorunu yaşayanların sorularıyla dolu. Diskteki o 7 GB’lık bölümde Windows Mağazası ve modern UWP uygulamalarının imajları olmalı. Bunlar da sistemin kendisini onarmasında kullanılabiliyor.

Hızlı ayarlar daha kullanışlı

Ekran rengini ısıtmak, tablet modu, konum gibi özelliklerin bulunduğu bölmede, kapsamı artan bir özellik varsa buna sürekli tıklamanız gerekiyordu. Artık bir kaydırma çubuğu var.

Daha kolay bir uygulama kaldırma deneyimi

Ne yazık ki Windows bilgisayarlar içinde çok sayıda UWP (Windows Evrensel Platformu) uygulaması yer alıyor. Eskiden bunları kaldırmak için ya Powershell betiklerini ya da GeekUninstaller gibi yazılımları kullanmanız gerekiyordu. Şimdi Ayarlar/Uygulamalar kısmından silinebiliyorlar.

Güncellemeler artık can sıkmıyor

19H1 güncellemesi, kullanıcılara güncellemelerin 35 gün ertelenebilme ve aktif çalışma saatlerini daha özgürce belirleyebilme fırsatı veriyor. Bunun yanında Özellik güncellemeleri varsa, doğrudan indirilmiyor, kullanıcının buna kendisinin karar vermesi bekleniyor.

Ayarlar paneli düzenlendi

Kolayca aradığınızı bulabilmeniz için yukarıya bir arama çubuğu yerleştirilmiş ve hesabınıza giriş yapma seçenekleriniz daha kolay ayarlanabilir olmuş.

Yeni aydınlık tema

Geçtiğimiz güncellemeyle gelen karanlık temanın üzerine, Microsoft aydınlık tema severleri unutmamış ve onlar için de ekstra bir seçenek sunmuş. Biz tabii yine de geceleri biyolojik saatinizi bozmamak adına karanlık tema ve Gece Modu’nu kullanmanızı öneririz. Her güncellemeyle geliştirdikleri Fluent tasarımı, bu güncellemede flulaştırma efektine kavuşmuş. Başlangıç menüsünde nelerin açık, neleri kapalı olduğu da net şekilde belirtilir olmuş.

Bazı oyunculara kötü haber

Tam Ekran Optimizasyonları denen, birden fazla monitör kullanan ve oyun esnasında masaüstüne hızlıca dönmek isteyen kullanıcılar hariç hiç kimsenin işine yaramayan, oyunu doğrudan monitöre değil, Windows ekranından geçirerek ekstra gecikme, performans kaybı, kare çizim kararsızlığı yaratan, Gysnc, stereo 3D, HDR ve grafik kartı sunucusunun gecikme önleyici Fast Sync gibi özelliklerini bozulmasına sebep olan, tam ekranmış gibi görünen pencere modu, zorlama olmuş. Ancak kapatmak mümkün. Bunu kapatmak için Kayıt Defteri ayarlarını kurcalamanız gerekiyor, fakat kapattıktan sonra da her oyunda işe yaramıyor.

Cevap bırakın