Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerYazılımWindows 10 giriş şifresi kaldırma

  Windows 10 giriş şifresi kaldırma

  2016_ocak_02

  Henüz bilgisayarınıza Windows 10 İşletim Sistemi yüklemedinizse önerim zaman kaybetmeden Windows 10’a geçmeniz olacak. Özellikle açılış ve kapanış sürelerindeki hızı, çalışma performansı ve sorun çıkarmaması Windows 10 işletim sisteminin ilk bakışta söylenebilecek artıları. Elbette tüm artıları bu birkaç madde değil mesela Windows 8 ile birlikte kayıplara karışan ve yokluğu oldukça hissedilen başlat menüsü Windows 10 ile birlikte geri geliyor. Ayrıca eski başlat menüsüne ek uygulamaların yer aldığı başlat menüsünün de tekrar  yerini aldığını söyleyebiliriz.

  Aslında Windows 7’de bulunan başlat menüsünden pek bir farkı olmayan yeni başlat menüsünü bile kullanmak Windows 10’u tercih etmek için önemli özelliklerden biri olarak görülebilir.

  Cortana : Yeni Bir Sesli Asistan Deneyimi Sunuyor

  Windows 10’u tercih etmek için bir diğer neden de Microsoft’un sesli asistanı olarak kabul edilen Cortana, Bu yeni uygulama Windows 10 ile birlikte bilgisayardaki sesli bir asistan olarak karşımıza çıkıyor. Oldukça geliştirilmiş özellikleri ve sorulara verdiği cevaplardaki başarısı ile dikkat çekiyor. Fakat şu an için Cortana’nın Türkçe dil desteği bulunmadığı için bu güzel uygulamayı Türkçe olarak maalesef deneyimleyemiyoruz.

  Hızlı Bir Tarayıcı : Microsoft Edge

  Windows 10, Microsoft’un yeni web tarayıcısı Edge ile birlikte geliyor ve oldukça hızlı bir web deneyimi sunuyor. İnternette sörf yaparken yüksek performans isteyenler için Windows 10’u yüklemek için Edge tarayıcısının da iyi bir sebep olduğu da söylenebilir.

  Yukarıda da belirttiğim gibi Anlayacağınız bilgisayarınıza Windows 10 kurmak için oldukça fazla sebebiniz var. Fakat Windows 10’a biran önce geçmeniz için özet olarak söylemek gerekirse Windows 10 oldukça hızlı çalışıyor ve en önemlisi Windows 10 sorunsuz çalışıyor.

  Windows 10 ile ilgili biraz özet bilgi verdikten sonra gelelim yazımızın esas konusuna. Microsoft, kullanıcıların güvenliğini sağlamak amacıyla şifre korumalı hesap oluşturma seçeneği sunuyor. Aslında bilgisayarınızı tanımadığınız kişilere karşı koruyan iyi bir güvenlik sistemi fakat bilgisayarlarını sadece bireysel olarak kullanan ev kullanıcıları ve öğrenciler için gereksiz bir özellik olduğu söylenebilir. Çünkü her seferinde şifre yazmak veya PIN kodunu girmek çok can sıkıcı bir hal alabiliyor. İşte bu sebepten dolayı açılış ekranında oluşan bu Windows 10’un açılış şifresi sorma ekranını kaldırmak birçok kişi için öncelikli bir iş haline geliyor. Şimdi size bu ekranın nasıl kaldırılarak bilgisayarın şifre sormadan açılmasının nasıl olacağını anlatacağım.

  Şifre Ekranını Nasıl Kaldırıyoruz?

  Windows 10 kullanıyorsanız şifre giriş ekranını mecburen görmek ve buraya şifrenizi girerek geçmek zorundasınız. Bu uygulama ekranı aslında sizin güvenliğinizi arttırmak için düşünülmüş olsa da her seferinde şifre ekranına şifrenizi girmek kullanıcılara zor gelebiliyor. O yüzden bu zorunlu olarak şifre isteyen ekranın görünmemesini sağlamanın yolunu anlatacağım.

  1) Bilgisayarınızın Klavyesi üzerinden Win+R tuşlarına birlikte basarak “çalıştır” isimli pencereyi açıyoruz. Daha sonra “control userpasswords2” veya “netplwiz” komutlarından herhangi bir tanesini yazıyoruz. Her iki yazdığımız komut ta aslında birbirlerinden farklı olsalar da pratikte aynı şeyi yapıyorlar ve “Kullanıcı Hesapları” bölümünü bir pencerede karşımıza getiriyorlar.

  2) Bu açılan “Kullanıcı Hesapları” isimli pencerede “Kullanıcı bu bilgisayarı kullanmak için bir ad ve parola girmelidir” yazısının yanındaki kutudaki işareti kaldırıyor ve sonrasında “tamam” tuşuna basıyoruz.

  3) Son aşamada karşımıza gelen “Otomatik oturum aç” penceresinde kullanıcı adımız yazılı geldiğinden bu alana hesabımızın şifresini yazarak tamam yapıp onay veriyorsunuz.

  İşlemler bu kadar kısa ve mutlu son… Bundan böyle Windows 10 ile açılan bilgisayarınıza şifre girmek zorunda olmayacaksınız. Açılışta şifre sorulmadan doğrudan masaüstünüzü görebileceksiniz. Açılışta şifre sormayan Windows 10’unuzu güle güle kullanın.

   

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN