Windows 10 Fall Creators Update ne yenilikler getirecek?

0

Aslında Windows’u ilk olarak Microsoft’un PC’ler için geliştirdiği bir işletim sistemi olarak tanıdık. 1983 yılında IBM markalı bilgisayarlarda kullanılmak üzere MS-DOS üzerinde çalışan bir kullanıcı grafik arayüzü  olarak geliştirilmişti. Windows, o günlerden bu zamana kadar büyük değişikliklere uğradı ve çok gelişmiş bir işletim sistemi haline geldi. Bugün en gelişmiş halini yani Windows 10’u kullanıyoruz. Yazımıza konu olan Fall Creators Update ile birlikte artık Windows 10 çok daha akıllı ve kabiliyetli hale geldi.  Bize şimdiye kadar pek alışık olmadığımız yeni bir deneyim dünyasının kapılarını açıyor. 

Windows 10 Fall Creators 17 Ekim 2017’de Kullanıma Sunuldu

Windows 10’un Fall Creators Update güncellemesi 17 Ekim 2017 tarihinde tüm dünyada kullanıma sunuldu. Windows 10, Fall Creators Update ile kullanıcılara yeni deneyimler kazandırırken Windows 10 yeniliklerle daha da eğlenceli bir hale geliyor. Yeni güncelleme fotoğraf ve video deneyimi 3D efektler kullanarak geliştirilmiş. Ayrıca güvenlikte ve oyun deneyimlerinde iyileştirmeler mevcut.

Dağıtım Kademeli Olacak

Daha önceki güncelleştirmelere paralel olarak Microsoft yine kademeli biçimde bir dağıtım politikası izleyecek. Windows’unuzun “Update” bölümü üzerinden cihazınız için bu yeni güncellemenin yüklenip yüklenemeyeceğini hemen deneyebilirsiniz.

Henüz otomatik güncelleme yapamıyorsanız endişelenmeyin çünkü Fall Creators Update güncellemesini manuel olarak da yükleyebilirsiniz. Yok eğer temiz bir kurulum yapmak istiyorsanız da güncellemenin son kopyasının ISO imajını da yükleyerek bilgisayarınızda temiz bir kurulum gerçekleştirebilirsiniz.

Windows 10 Fall Creators Update İle Gelen Bazı Özellikler

Fotoğraf ve Video Yenilikleri

Artık Windows 10’da yeni güncellemeyle birlikte fotoğraf, video, müzik ve 3D birlikte yeni ve farklı deneyimler sunmak için kullanılabilecek

Zaman çizelgesi özelliği

Bu özellik sayesinde geçmişte üzerinde çalıştığınız işleri çok rahat bir biçimde bulabileceksiniz. Yani geçmiş dosyalarınızı, uygulamalarınızı ve sitelerinizi artık unutmak yok.

Oyun

Bu güncellemeden önce oyun severler düşük performanstan oldukça dertliydiler. Microsoft nihayet bu sorunu kabul etti ve bir yama üzerinde çalışmaya başladı. Son güncelleme ile Oyun Modu’nun tüm sorunları çözüldü. Artık oyun oynanırken kullanılan cihazın işlem gücü sonuna kadar kullanabilecek.

Windows Mürekkep Oluşturma

Windows Mürekkep Oluşturma, PDF’ler üzerinde mürekkep kullanmanıza sağlayarak açıklama yazabilmenizi ve bunu başkalarıyla paylaşmanızı sağlıyor. Anlayacağınız kağıt ve kalemle ne yapabiliyorsanız artık Windows 10’da da aynısını yazıp çizebileceksiniz.

OneDrive Files On-Demand Sistemi

Bu özellik buluta yüklediğiniz dosyalara bilgisayarınızda bir depolama alanı kullanmadan erişim olanağı sağlıyor. Tüm dosyalarınızı dosya gezgini içinde görebiliyor ve ihtiyaç duyduğunuzda hızla ulaşabiliyorsunuz.

Güvenlik

Yeni güncelleme ile birlikte Windows Defender daha verimli ve akıllı bir deneyim sunacak. Güncellemede “fidye” virüslerine ve güvenlik açıklarına kadar iyileştirmeler bulunuyor.

ALS Hastalarına Büyük Kolaylık

Fall Creators Update, ALS hastaları için  büyük kolaylık sağlayan bir ortam sunuyor. Beynin nörolojik olarak kasları kontrol edememesi şeklinde etkiler gösteren bir hastalık olan ALS’de sadece göz kas grubu etkilemiyor. Fall Creators Update’de yeni bir özellik olan Eye Control ile göz takip teknolojisi kullanılarak kullanıcının gözleriyle yazması ve fareyi kullanması mümkün oluyor. Eye Control teknolojisi ALS hastalarının gözleriyle bilgisayar kullanımını sağlayacak.

Karma Gerçeklik İle Tanışın

Son güncelleme ile gelen Windows Karma Gerçeklik Platformu’nu, fiziksel gerçek dünya ögelerinin sanal öğelerle gösterilmesinin sağlanması olarak tanımlayabiliriz. Fall Creators Update’de, karma gerçekliği bilgisayarınızda görmenizi sağlayan “Mixed Reality Viewer” bulunuyor. Bu yazılım yoluyla artık 3 boyutlu nesneleri, insan, mekan veya aklınıza gelen her şeyi  bulunduğunuz gerçek ortama taşıyabileceksiniz.

Windows 10 Fall Creators Update tüm lisanslı Windows 10 kullanıcıları için ücretsiz yüklenebilecek.

Cevap bırakın