Windows 10 Build 20161 Hakkında Her Şey

0

Windows 10 gelişmeye devam ediyor. Microsoft yaptığı özel sunumun ardından Windows 10 Insider Preview Build 20161 sürümünü yayınladı.

Microsoft, Dev Channel (Geliştirme Kanalı) kapsamındaki Insider’lar için Windows 10 Insider Preview Build 20161 sürümünü yayınladı. Dev Channel, yapılan geliştirmelere ilk ulaşan kişilerden oluşuyor. Yani bu aşamada gördüğümüz bazı şeyler ilerleyen tarihlerde değişime uğrayabilir veya daha iyi hale gelebilir.

Aslına bakılırsa tüm bu yapılan geliştirmeler, önümüzdeki Windows 10 güncellemesi ile neler değişebileceğini ve şirketin hangi maddeler üzerinde durduğunu gözler önüne seriyor. Elbette bunlara ek olarak birçok farklı değişiklik yapılabilir. Gelin şimdi Build 20161 ile sunulan yeniliklere bir göz atalım.

Başlat Menüsü Tasarımı
Microsoft, Başlat Menüsü’nü uygulamalar listesindeki logoların arkasındaki düz renk arka plakaları kaldırıyor ve buradaki bölmeleri daha düzgün ve kısmen saydam bir arka plan yapısıyla yenileyerek daha akıcı bir tasarımla canlandırmayı planlıyor.

Öte yandan bu tasarım ile birlikte Office ve Microsoft Edge için Fluent Design simgelerinin yanı sıra bu yılın başlarında yayınlanmaya başlayan Hesap Makinesi, Posta ve Takvim gibi yerleşik uygulamalar için yeniden tasarlanmış simgeler geliyor.

Pride 2020 Flags Teması
Microsoft’un hazırladığı bu Windows 10 teması içerisinde birçok farklı renk geçişine sahip tasarımlar bulunuyor. Yeni Başlat Menüsü tasarımı da temayla birlikte böyle görünecek. Temayı beğendiyseniz Microsoft’un Pride 2020 Flags tema sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Uygulamalar ve Siteler Arasında Alt+Tab
Eğer çok uygulamalı görevler arasında çalışıyorsanız Microsoft Edge için hazırlanan bir yenilikten bahsedelim. Bunun ilerde farklı tarayıcılara gelip gelmeyeceğini henüz bilmiyoruz. Yeni derlemeyle birlikte, Microsoft Edge’de açılan tüm sekmeler, yalnızca her tarayıcı penceresindeki etkin sekmede değil, Alt+Tab bölümünde de görünmeye başlayacak. Böylece geçişleri daha hızlı yapmanız amaçlanıyor.

Daha az sekme veya klasik ALT+Tab deneyimi yaşamak istediğiniz takdirde Ayarlar> Sistem> Çoklu Görev altından ayarlamalar yapmak için bazı seçenekler eklendi. Ayrıca ALT+Tab tuşları yalnızca son üç veya beş sekmeyi gösterecek şekilde yapılandırılabiliyor veya bu özelliği tamamen kapatabiliyorsunuz.

Bu özellik şu anda Dev Channel’daki Insider’ların bir alt kümesine yayılıyor ve Microsoft Edge’in bir Canary veya Dev derlemesi (sürüm 83.0.475.0 veya üstü) gerekiyor.

Kişiselleştirilmiş Görev Çubuğu
Microsoft, daha derli toplu ve kişiselleştirilmiş bir Görev Çubuğu için bazı değişiklikler yapıyor. Bu süreç kullanıcı geri bildirimleri ve deneyimler sonucunda değişiklik gösterecek.

Bildirim Deneyimini Geliştirme
Windows 10’daki bildirim deneyimini iyileştirmek için bazı değişiklikler yapılıyor. İlk olarak, üstteki uygulama logosuna bakarak bildirimin nereden geldiğini öğrenebiliyoruz. Bildirimle işimiz bittiğinde hızlıca kapatmak ve işlerimize devam etmek için sağ üstteki X işareti yeterli.

İkincisi, Odak Yardımı bildirimi ve özel bildirimler varsayılan olarak kapatılıyor. Bu durum Ayarlar aracılığıyla değiştirilebiliyor.

Ayarlar’ı Geliştirme
Microsoft, Denetim Masası’ndan tamamen kurtulmak istiyor ve tüm özellikleri Ayarlar bölümüne taşımak için çalışıyor. Bu devam eden çabanın bir parçası olarak, Denetim Masası’nın Sistem sayfasında bulunan bilgiler Ayarlar> Sistem> Hakkında altındaki Ayarlar Hakkında sayfasına taşınıyor. Denetim Masası’ndan Sistem sayfasını açacak olanlar, Ayarlar’daki Hakkında kısmına yönlendirilecek.

Ayrıca cihaz bilgilerinizi kopyalanabilir hale getirme ve gösterilen güvenlik bilgilerini düzenleme gibi yeni iyileştirmeler de getiriliyor. Microsoft, Denetim Masası’nı Ayarlar’a taşıma konusunda daha fazla geliştirme yapacağının altını çiziyor.

Cevap bırakın