Windows 10 21H1 güncellemesi: Tüm yeni özellikler ve ne zaman çıkacak?

0

Windows 10, Mayıs güncellemesine hazırlanıyor, Windows 10 21H1 adlı güncelleme ile hangi yeni özellikler geliyor ve ne zaman çıkacak, detayları toparladım.

Windows 10’un temel direklerinden biri, güncellemeleridir. Kapsamı ne olursa olsun, bu güncellemeler işletim sisteminin en önemli yanlarından birisi. İşletim sistemi güncellemeleri bize yeni işlevler getiriyor, mevcut olanları iyileştiriyor, hataları ve güvenlik kusurlarını düzeltiyor. Tam şu sıralar da, 2021’in Windows 10 bahar güncellemesi olan 21H1’i bekliyoruz.

Aslında, firmanın önceden test eden Insider’larından gelen bilgiler sayesinde birkaç aydır zaten bunun hakkında konuşuyoruz. Microsoft’un resmi olarak ve herkes için dağıtıma çıkarması için yine de birkaç hafta beklememiz gerekiyor.

Windows 10 21H1 bir Service Pack olacak

Diğer yıllarda olduğu gibi bahar güncellemesinin de büyük bir güncelleme olacağını beklersek, hayal kırıklığına uğrayacağız. Her hafta, işletim sisteminin her bir Insider sürümünde birçok yeni özellik görüyoruz. Ancak, Windows 10X’in gelişi, Microsoft’u yeni işletim sistemini gölgede bırakmamak için 21H1’i bir süreliğine de olsa, bir kenara bırakmaya zorladı.

Bu nedenle Microsoft, önemli ve büyük değişiklikleri bu yılın sonbaharında çıkması planlanan “Sun Valley” güncellemesi, yani Windows 10 21H2 güncellemesine bıraktı. Bu nedenle, Windows 10 21H1, yeni bir sürümden çok bir hizmet paketi gibi olan 20H2’ye benzer küçük bir güncelleme olacak.

Windows 10 2004 sürümünü veya 20H2’yi zaten yüklemiş olan kullanıcılar, Windows Update ile gelecek küçük bir yama aracılığıyla 21H1’e güncelleme yapabilecekler. Daha önceki bir sürümü (2019 veya daha eski) kullananlar ise tam sistem yükseltmesi yapmak zorunda kalacaklar.

Windows 10 Mayıs (21H1) güncellemesi ile hangi yeni özellikleri kullanabileceğiz?

Windows Hello

Yeniliklerin başında Windows Hello için birden fazla kamera desteği ve güvenlikle ilgili performans iyileştirmeleri geliyor. Artık sisteme harici kamera bağlanınca varsayılan değeri ayarlayabileceğiz, böylece Windows Hello aracılığıyla kimlik doğrulaması yapabilmek için hem harici hem de dahili kameraları kullanabileceğiz.

Windows Defender ve güvenlik

Öte yandan, Windows Defender Uygulama Koruması özelliğinin performansında, belge açılış sürelerinin optimizasyonu dahil olmak üzere bazı iyileştirmeler dikkat çekiyor. Ayrıca uzak işler için güncellenmiş Windows Yönetim Araçları Grup İlkesi Hizmeti’nde optimum performans iyileştirmesi bulunuyor.

Windows 10 21H2 güncellemesi hangi özellikleri sunacak?

Microsoft, yukarıda da bahsettiğim gibi büyük değişiklikleri yılın ikinci yarısında, tahminen sonbaharda çıkacak 21H2 güncellemesine saklıyor. Bu güncelleme ile gelecek yeni özellikler aşağıdaki gibi…

Görev çubuğundaki zaman ve haberler

Görev çubuğu, Windows’un en çok kullanılan öğelerinden biri.  21H2 güncellemesiyle, bazı önemli bilgiler de çubuğa entegre edilebilecek. Bunlar içerisinde haberler, hava durumu gibi bilgiler yer alacak.

HTTPS üzerinden güvenli DNS (DoH)

Web tarayıcıları ve birçok program zaten buna izin verse de, Windows 10 21H2, tüm sistem ve tüm programlar için HTTPS’de güvenli DNS isteklerini etkinleştirmeye izin verecek. Bu seçenek, işletim sisteminin IP ayarlarında, kontrol panelinde bulunacak ve tüm PC programlarının, ek bir yapılandırma yapmadan bu ekstra güvenlik ve gizlilikten yararlanmasına izin verecek.

Programlar başlangıçta açıldığında gelen uyarılar

Birçok Windows 10 kullanıcısının, özellikle de eski bilgisayarlara sahip olanların karşılaştığı dezavantajlardan biri, sistem performansı. Yüksek kaynak tüketiminin beklenmedik nedenlerinden biri, kurduğumuz ve kendi başlarına sistemle birlikte açılışta yüklenmeye kendini ayarlayan programlar.

Kullanıcının bilgisi olmadan veya ihtiyaç duymadan arka planda çalışan bu programlar meselesini, Microsoft düzeltmek istiyor. Bunun için yeni 21H2’de bir uyarı sistemi olacak. Başlangıçta açılacak programların hangileri olduğunu ilk elden bilmemizi sağlayacak. Dilersek, bunları hemen devre dışı bırakma fırsatı da verecek.

Yeni karanlık mod, modern ikonlar ve büyük estetik değişiklikler

Yıllar geçtikçe Microsoft, Windows 10’un görünümüne özel bir önem vermeye başladı. Bu, önümüzdeki sonbaharda yeni sistem güncellemesi olan 21H2’de de gelecek. Örneğin arayüz için kullanabileceğimiz yeni bir karanlık mod gibi bazı ilginç iyileştirmeler göreceğiz. Buna, firmanın bir süredir tasarladığı yeni modern ikonların gelişini de eklemeliyiz. Ayrıca sistemin bu sürümü, emoji seçici bölümünü daha Fluent Design tarzı bir tasarımla yeniden tasarlıyor.

Yeni disk yöneticisi

Öte yandan, Microsoft’un sistem yapılandırma uygulamasına yeni disk yönetimi seçenekleri eklediğini söylüyoruz. Böylece, klasik Disk Yönetimi penceresine erişmek yerine, artık Ayarlar / Sistem / Depolama / Diskleri ve birimleri yönet’e gidebiliriz. Yeni arayüzde disk sürücüleriyle ilgili tüm bilgileri görebileceğiz, birimler oluşturabileceğiz, biçimlendirebileceğiz veya sürücü harfi atayabileceğiz.

Linux için Windows alt sistemindeki iyileştirmeler

Ayrıca, yazılım devinin bu güncellemede, Windows 10 üzerinde Linux yazılımı çalıştıran geliştiriciler için bazı iyileştirmeler sunduğunu da belirtelim. Açıkçası, GPU ile çalışma desteği bunların en dikkat çekici olanı. Böylece WSL, NVIDIA CUDA ve DirectML’yi destekleyecek. Artık Linux projelerini bir Windows 10 PC’de çalıştırmak mümkün olacak, böylece sistem GPU’sunu kullanan Linux yazılımının çalışması da büyük ölçüde gelişecek.

Aynı zamanda Microsoft, daha az bilgili kullanıcıların WSL’yi yüklemesini kolaylaştıracak. Linux için Windows alt sistemini tek bir komutla etkinleştirmek için wsl.exe’yi çalıştırabilecekler. Bu, Linux çekirdeğini en son sürümüne güncellemek veya çekirdeğin mevcut sürümünü görmek için geçerli olacak. Ayrıca, Windows’ta desteklenmeyen dosya sistemlerine sahip fiziksel diskleri bağlamamıza izin verecek yeni bir komut da olacak.

Windows 10 21H1 güncellemesi çıkış tarihi

Şu anda Microsoft, bu güncelleştirmeyi kullanıcılara ne zaman getireceği konusunda bilgi sağlamadı, ancak adından da anlaşılabileceği gibi mayıs güncellemesinin mayısta çıkmasını bekleyebiliriz. Windows 10 Insider programına, Beta kanalına kaydolursak, bu güncellemeyi bilgisayarımıza indirip yükleyebileceğiz. Yine de büyük olasılıkla birkaç hata ve hatayla uğraşmamız gerekecek.

Önümüzdeki birkaç hafta içinde Microsoft, yeni güncelleme herkes için hazır olana kadar beklerken, bu hataları düzeltmek için beta sürümünü güncelleyecektir. Güncellemenin, diğer durumlarda olduğu gibi, Nisan sonu ile Mayıs başı arasında geleceği tahmin edilmektedir. Ancak şu an için Microsoft’un final tarihi onaylamasını beklememiz gerekecek.

Cevap bırakın