Windows 10 20H2 (Ekim 2020) güncellemesi neler getiriyor?

0

20H2 güncellemesi olarak da bilinen Windows 10 Ekim 2020 Güncellemesi, hata ve performans düzeltmelerine odaklansa da yeni özellikleri ve değişiklikleri ile karşımızda..

Windows 10 Ekim 2020 güncellemesi neler sunuyor , işte yeni özellikler ve değişiklikler:

Windows 10’un Ekim 2020 Güncellemesi (20H2) bazı önemli değişiklikler getiriyor. Örneğin Kontrol Paneli’ndeki klasik Sistem bölmesi kayboluyor, bunun dışında ise çoğunlukla daha küçük değişiklikler içeriyor.

Sistem Kontrol Paneli

Windows, yeni sürümünde, Denetim Masası’ndaki klasik “Sistem” sayfasına elveda diyor. Bu pencereyi açmaya çalıştığınızda, sizi yeni Ayarlar uygulamasında yer alan Hakkında sayfasına yönlendiriyor.

Ancak bu sanıldığı kadar korkutucu bir değişim değil. Denetim Masası’ndaki Ayarlar bölmesinde bulunan tüm bilgiler, Ayarlar uygulamasında mevcut.

Burada tüm metni panoya kopyalamak için “Kopyala” düğmesi yer alıyor ve sayfanın alt kısmında BitLocker ayarları ve Aygıt Yöneticisi gibi gelişmiş sistem ayarlarını açabileceğiniz düğmeler görebilirsiniz.

Bu değişiklik, Microsoft’un Denetim Masası’nın aşamalı olarak kaldırılmasına yönelik ağır işleyen sürecindeki bir başka adımdır. Ayrıca, bu durum Kontrol Paneli’nin yakın zamanda yok olacağı anlamına gelmiyor. Microsoft, bunları yeni Ayarlar uygulamasına aynı hızda taşıyor.

Microsoft Edge artık sisteme gömülü

Windows 10 20H2 güncellemesi, Chromium tabanlı Microsoft Edge tarayıcısı içeren ilk Windows sürümü olabilir, ancak bazı kullanıcılar Windows Update ile bunu çoktan edinmiş durumdalar. Zira yeni Edge, 15 Ocak 2020’den beri web’den de indirilebiliyor. Ancak bu sürümle resmi hale geldi.

Windows 10 20H2 (Ekim 2020) güncellemesi neler getiriyor, özellikleri, nasıl kurulur?
20H2 güncellemesi olarak da bilinen Windows 10 Ekim 2020 Güncellemesi, hata ve performans düzeltmelerine odaklansa da yeni özellikleri ve değişiklikleri ile karşımızda..

Samsung telefonlardaki Android uygulamalara erişim olanağı

Microsoft, Your Phone uygulamasının kapsamını, belirli Samsung cihazları için tasarlanmış daha fazla özellikle genişletti. Bu modellerden birine sahipseniz, artık telefonunuzun Android uygulamalarına doğrudan Windows 10 üzerinden erişebilirsiniz. Uygulamalar aslında telefonunuzda çalışacak, ancak bunları Windows 10 masaüstünüzde başlatabilir, görebilir ve etkileşimde bulunabilirsiniz. Microsoft, gelecekte bu uygulamanın daha da geliştirileceğini belirtiyor. Bu kapsamda, birden fazla uygulamayı yan yana çalıştırabilmek mümkün olacak.

Destekli cihazları buradan görebilirsiniz.

Başlat Menüsü teması

Başlat menüsü “temaya duyarlı döşemeler” özelliği kazanıyor. Önceden, Başlat menüsü vurgu rengini kullanıyordu, artık menü arka planı da kullandığınız Windows 10 temasına uyacak.

Temanızla eşleşen karoları kullanmak isterseniz Ayarlar> Kişiselleştirme> Renk’e gidin, karanlık modu etkinleştirin ve Windows’un “Başlat, görev çubuğu ve işlem merkezinde” vurgulu rengi göstermesini ayarlayın.

Alt + Tab içerisinde Edge tarayıcı sekmeleri

Windows 10 artık uygulamalar arası geçiş yapmayı kolaylaştıran klavye kısayolu Alt + Tab ile Edge kullanıyorsanız, tarayıcı sekmelerini de gösteriyor. Her tarayıcı penceresi için yalnızca bir Edge küçük resmi göstermek yerine, Alt + Tab penceresinde bir dizi farklı sekme görebilirsiniz.

Bu özelliği kapatmak için Ayarlar> Sistem> Çoklu Görev’e gidin ve Alt + Tab’i en son üç veya beş sekmenizi gösterecek şekilde yapılandırın veya tamamen kapatın.

Yakında Google Chrome ve Mozilla Firefox gibi diğer tarayıcılar da Alt + Tab ile entegre olabilirler. Bunun sebebi, Edge’in de artık mevzubahis tarayıcılar gibi açık kaynaklı Chromium kod tabanını kullanması…

Daha az bildirim

Oyun oynarken ya da diğer uygulamaları kullanırken bildirimleri otomatik olarak gizleyen Windows 10’un Focus Assist (Odak Yardımı) özelliğini kullandıysanız, bazen bildirim göstermediğine dair bildirimle karşılaşabilirsiniz. Bu sinir bozucu durum, Windows 10 20H2 güncellemesi ile devre dışı kalıyor. Ancak siniriniz bozulsun isterseniz, Ayarlar’da yeniden etkinleştirebilirsiniz.

Yenileme Hızı seçenekleri Ayarlar’a geldi

Eski Denetim Masası’nı ziyaret etmeden, ekran yenileme hızını Ayarlar uygulamasından değiştirmek artık mümkün. Bunun için Ayarlar> Sistem> Ekran> Gelişmiş Ekran Ayarları’na gidin. Pencerenin altındaki Yenileme Hızı seçeneğinden dilediğiniz ayarı yapın.

Windows 10 20H2 güncellemesi yükleme

Güncellemeyi yüklemek için aşağıdaki adımları izleyin.

  • Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik> Windows Güncelleme’ye gidin.
  • “Güncellemeleri Kontrol Et” ibaresine tıklayın.
  • Güncelleme bilgisayarınız için mevcutsa, burada “Windows 10, sürüm 20H2 için özellik güncellemesi”ni göreceksiniz. “İndir ve kur” düğmesine tıklayın.

Cevap bırakın