Windows 10 2004 Güncellemesi Neler Sunuyor?

0

Yeni Windows 10 2004 güncellemesi ile birlikte gelen özelliklere bakıyoruz.

Daha önceki Windows 10 versiyonlarında Görev Yöneticisi üzerinden donanım izlemesi önemli ölçüde geliştirilmişti. Artık bu bölümden ekran kartı sıcaklığını da takip edebiliyorsunuz.

GPU sıcaklığının Görev Yöneticisi’nde gösterilmesi şu an için yalnızca harici bir GPU kartınız varsa mümkün. Sıcaklık değerlerini görmek için güncellenmiş bir grafik sürücüsüne ihtiyacınız olabilir.
Sıcaklık değeri şu an için sadece Santigrat cinsinden destekleniyor.

Görev Yöneticisi Disk Türü Görünümü

Görev Yöneticisi’nin Performans sekmesinde listelenen her disk için disk türünü (SSD/HDD) görebilirsiniz. Bu özellik listelenen birden fazla diskinizin olduğu durumlarda yararlı ve ayırt edilebilirlik sağlıyor.

Windows Arama için Geliştirilmiş Disk Kullanımı

Windows Arama özelliği, kullanıcılarda aşırı disk ve işlemci kullanımı gibi sorunlara yol açıyordu. Birçok kullanıcı bu sebepten dolayı performans sorunlarıyla karşılaşıyordu. Geri bildirimler ve yeni yapılan geliştirmeler ile Windows Arama özelliğinin algoritması baştan aşağı yenileniyor.

Bu bağlamda yüksek disk kullanımını ve Arama etkinliğini algılayan bir algoritma ortaya çıkıyor. Böylece yüksek kullanım sürelerini daha iyi tanımlayabilirken Arama özelliği daha iyi yönetilebiliyor. Ayrıca, geliştiricilerin disk kullanımını iyileştirmek amacıyla belirli depolama seçeneklerinde ve proje klasörlerinde arama yapmasını önlemek için değişiklikler yapıldı.

Bilgisayarınızı Buluttan Sıfırlayın

Bu bilgisayarı sıfırla ayarı, kullanıcılara Windows’u indirmek veya yerel yeniden yüklemeyi kullanmak için yeni bir seçenek sunuyor. Önceden, “Bu bilgisayarı sıfırla” yalnızca yerel bir yeniden yükleme yapabiliyordu ve mevcut Windows dosyalarından yeni bir Windows kurulumu oluşturmaktaydı. Bu özellik Windows 10 sürüm 1507’de tanıtıldığında Windows’un sıkıştırılmış, yedek bir kopyasını gizli bir bölümde depolamak için fazladan disk alanı gerektirmeden kurtarılabilmesi avantajını sağladı.

Bu bir kurtarma işlemi ve yüklediğiniz uygulamaları kaldıracaktır. Ayrıca, “Her şeyi kaldır” seçeneği seçilirse kullanıcı verileri de tamamen silinir.

Xbox Game Bar Güncellemeleri

Yeni güncelleme ile birlikte Xbox Oyun Çubuğu’nda bir FPS sayacı ve başarım ilerlemesi sunuluyor. Güncelleştirme Microsoft Mağazası üzerinden yapılacak.

Güncellenmiş Dosya Gezgini Araması

Yeni geliştirmelerle birlikte Windows Arama tarafından desteklenen yeni bir Dosya Gezgini arama deneyimi sunuluyor.

Yeni değişiklikle birlikte OneDrive içeriğiniz entegre edilmiş bir şekilde geleneksel dizin sonuçlarında çevrimiçi olarak görünecek.

Dosya Gezgini’nin arama kutusuna yazarken yeni önerilen dosyaların bulunduğu bir açılır menü görünecek. Burada çıkan sonuçlara sağ tıklayarak dosya konumu açabilir veya tam dosya yolunu kopyalayabilirsiniz.

Dosya Gezgini’nde arama kutusuna tıkladığınızda (veya CTRL + E tuşlarına bastığınızda), arama geçmişinizin bulunduğu bir açılır liste görünecek.

Yeni DirectX 12 Özelliklerini Önizleme

Yeni sürüm ile birlikte DirectX üzerinde iyileştirmeler yapıldı. DirectX Raytracing Tier 1.1, Mesh Shader ve Sampler Feedback (Örnekleyici Geri Bildirimi) dahil olmak üzere yeni DirectX 12 özellikleri ile ilgili önizleme imkanı sağlanıyor.

Bluetooth Eşleştirme Üzerinde Geliştirmeler

Windows 10 sürüm 1803 sürümünde desteklenen Bluetooth cihazlarını eşleştirmek için bir dizi yeni özellik sunulmuştu. Bu güncelleme ile Bluetooth bağlantıları üzerinde iyileştirmeler yapıldı. İşte yenilikler:

Eşleştirme artık bildirimler üzerinden tam olarak yapılabiliyor. Eşleştirmeyi bitirmek için artık Ayarlar uygulamasına gitmenize gerek yok.
Daha hızlı eşleştirme süresi için, daha az bir bildirim göstererek kullanıcı arayüzünü iyileştirildi.
Swift Pair’i kullanırken size daha fazla kontrol sağlamak için ilk bildirime bir Kapat düğmesi eklendi..
Bildirimi daha yararlı hale getirmek için artık cihaz adını ve kategorisi mümkün olduğunda gösterilecek.

 

Cevap bırakın