WiFi 6 hakkında bilmeniz gerekenler

Wi-Fi 6 hakkında bilmeniz gerekenler

0

WiFi 6 büyük çıkışını bu yıl yapacak ve internet hızı ciddi anlamda artacak. Ancak WiFi 6 ile olacak değişiklikler internet hızından çok daha karışık. Hızın ötesinde önemli olan WiFi 6’nın her geçen gün artan internet kullanan cihaz bağlantısını nasıl düzenleyeceğini anlamak.
Teknik bilgi isterseniz eğer WiFi 6 802.11 standardının en yeni versiyonu. 802.11ax olarak adlandırılıyor, diğer bir deyişle yüksek verimliliğe sahip kablosuz ağ olarak biliniyor. WiFi 6 fiber gibi yeni bir bağlantı şekli değil yalnızca internet bağlantısını daha verimli hale getiren bir üst versiyon. WiFi 6’yı test etmeden hızı ne kadar artıracağını söylemek mümkün değil. Wi-Fi 6, 802.11ac ile kıyaslandığında tek kullanıcı veri transferini %37 daha hızlı gerçekleştirecek. Akılda tutulması gereken bir diğer konu internet servis sağlayıcısının hız için limit oluşturması. Yani servis sağlayıcınız iyileşmedikçe WiFi 6 mucizevi bir hızlanma yaratmayacak. Bunu da belirtmekte fayda var.

WiFi 6’lı cihazlar geliyor
WiFi 6 yeni sunulan kablosuz cihazların kullanacağı yeni bir standart. Doğal olarak başlangıçta çok fazla seçenek olmayacak. Ancak  Cisco, Netgear, Asus ve TP-Link gibi markalar şimdiden hazırlıklara başladılar. Bu arada Samsung Galaxy S10 WiFi 6’yı destekleyen ilk telefon ve yeni iPhone 11 ve iPhone 11 Pro da WiFi 6’yı destekliyor. Peki WiFi 6 kim tarafından geliştirildi? Wi-Fi 6, dünyanın en büyük teknik uzmanlar derneği olan Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) tarafından geliştirildi. Geliştirdiği pek çok teknolojinin yanında IEEE WiFi sisteminin geliştirmesi ve endüstri standartlarının kurulmasından sorumlu.

WiFi 6 nasıl daha hızlı?
Çok sayıda müşterinin içki siparişi vermeye çalıştığı ve  sadece bir barmenin çalıştığı bir bar hayal edin. Barmen işinde iyi ve aynı anda birden fazla görev yapabiliyor, ancak hala oldukça yoğun ve bazı kullanıcıların beklemesi gerekiyor. Bu barmeni router gibi düşünün ve kullanıcılar da evinizdeki Wi-Fi ile iletişim kurmak için bağlantıyı kullanan cihazların tümü olsun. Telefonunuz, dizüstü bilgisayarınız, akıllı ev cihazlarınız vb.
İşte router’ınızı WiFi 6 router ile değiştirmek bu barmeni Mortal Kombat’tan Goro ile değiştirmek gibi. Eğer aşina değilseniz Goro büyük, korkunç bir Shokan savaşçısı, ama bu analojinin en önemli yanı dört kolunun olması.
Birdenbire barmen Goro bir kerede birden fazla  müşteriye içecek servisi yapmaya başlar. İşleri hızlandıran dört kolla birlikte, tek bir seferde  birden fazla müşterinin önüne birden fazla içki bırakmak için ellerini kullanır, ardından barı temiz tutmak için boş bardakları geri alır.

IoT’nin gelişimine katkıda bulunacak
Wi-Fi 6, yönlendiriciler gibi ağ erişim noktalarının aynı anda daha fazla kullanıcı ve cihazla daha verimli ve daha az güç kullanmasına yardımcı olacak şekilde iletişim kurmasını sağlamak için tasarlanmıştır.
Özetle, Wi-Fi 6 yönlendiricileri, gönderdikleri her sinyale karşılık daha fazla bilgi toplayabilecek, bu da cihazlarla daha hızlı ve daha verimli iletişim kurabilecekleri anlamına geliyor. Ek olarak, Wi-Fi 6 erişim noktaları, her alıcıya, her bir sinyali tek tek bir aktarımla düzenleyebilecek ve rotada birden fazla durağı olan (ya da Goro gibi, bildiğiniz gibi) bir teslimat kamyon şoförü gibi tek bir şanzıman ile hizmet verecek. Yani aynı metafordan örnek verecek olursak, barmenin kocaman elleriyle aynı anda birden fazla içecek servisi yapması gibi düşünebilirsiniz.
Son olarak şunu belirtmekte fayda var. Çok daha fazla cihazın yükünü kaldırabilecek ve daha iyi çoklu kullanıcı veri aktarım imkanı sunacak Wi-Fi 6, sıkışık ağların bulunduğu alanlarda etkili olarak, IoT’nin gelişimine katkıda bulunacak.

Görsel kaynak: hellotech.com

Cevap bırakın