Wi-Fi parolası QR kod ile nasıl paylaşılır?

0

Wi-Fi parolası QR kod ile nasıl paylaşılır? Fazlasıyla teknolojik gözükımek istiyorsanız, kablosuz ağ parolanızı (ya da yanlış kullanılan adıyla, şifrenizi) QR kod ile paylaşabilirsiniz. Sonuçta parolayı açıktan yazmak artık çok taş devri…

Wi-Fi parolası QR kod ile nasıl paylaşılır?

Bu işlemi yapabilmek için web tarayıcı ya da mobil uygulama üzerinden modeme bağlanmalı ve parolanızı öğrenmelisiniz. Daha sonra bir QR kod oluşturucu araç kullanarak ağ adı ve parolanızı bu koda yükleyeceğiz. Sonrası ise ağa bağlanmak isteyenlere kalmış. İnsanlar kameraya kodu okutarak hızlıca kablosuz ağınıza bağlanabilecekler ve “parola neydi” sorusundan da kurtulmuş olacaksınız.

İnternet tarayıcınıza çoğu zaman 192.168.1.1 adresini yazınca modeminize erişirsiniz. Bu adres üreticiye bağlı olarak 192.168.0.1 ya da 192.168.2.1 de olabilir. Modemin giriş parolasını ise cihazınızın kullanım kılavuzundan, modem kutusu üzerinden ya da internet sağlayıcınızdan satın aldıysanız çağrı merkezinden öğrenebilirsiniz.

Hizmet sağlayıcı tarafından kendi kendine değiştirilmediyse genelde kullanıcı adı “admin”, parola ise yine “admin”dir. Sisteme giriş yaptıktan sonra Kablosuz kısmından SSID, şifreleme teknolojisi (WPA/WPA2) ve Parola kısımlarına girip parolanızı not alın.

Ardından https://qifi.org adresine girip, boşlukları aldığınız notlarla doldurun. Generate tuşuna bastıktan sonra QR kodunuz oluşturulacak. Export tuşuna basarsanız .png görseli olarak kaydedebilir, Print tuşuna basarsanız da kodu bir kağıda çıktı alabilirsiniz.

Bu görseli sadece misafirlerinizin görebildiği bir alana asarak ağınıza bağlanmalarını mümkün kılabilirsiniz. iOS cihazlarda Kamera uygulaması kare kodu taradıktan sonra size “Bağlan” seçeneği sunar, böylece tek dokunuşla ağınıza girebilirler.

Android cihazların ise bir kısmında maalesef ayrı bir QR kodu tarama uygulaması gerekiyor. Bunun için Play Mağazası’nda QR kod tarayıcı araması yaparak, yüksek puanlı ve güvenilir bir uygulamayı kurabilirsiniz.

Cevap bırakın