Wi-Fi Genişleticiler Nasıl Çalışır?

0

Wi-Fi Genişleticiler Nasıl Çalışır? Peki ama neden Wi-Fi genişleticilere ihtiyacımız var?

İnternet bağlantınızı üst düzeye çıkarmak için yapabilecekleriniz yazımda.

Wi-Fi teknolojisi ne kadar gelişmiş olursa olsun elbette kusurları var.

İnternet bağlı cihazlarımızın sayısı arttıkça daha fazla hız ve daha kapsayıcı bir menzil ihtiyacı hissediyoruz. Bu ihtiyaçları karşılamak ve İnternet bağlantımızı en üst düzeye çıkarmak için üçüncü taraf ekipman veya aksesuarlar mecburi olarak yöneliyoruz.

Bu yazımda Wi-Fi genişleticiler, tekrarlayıcılar ve güçlendirici arasındaki farka değinecek, özel ihtiyaçlarınıza yönelik doğru satın alımları gerçekleştirmeniz için önerilerde bulunacağım.

 

Wi-Fi genişleticiler, tekrarlayıcılar ve güçlendiriciler arasında ne fark var?

Mevcut İnternet bağlantı hızımızı artırarak, kapsadığı menzili genişleten bu harika teknolojik cihazlar arasında farklar var.

Temel olarak, Wi-Fi tekrarlayıcıları Wi-Fi genişleticilerle aynıdır. Her iki cihaz da mevcut Wi-Fi sinyalini başka bir yerde tekrar yayınlayarak Wi-Fi aralığını genişletmek için kullanılırlar. Aralarındaki fark ise genişleticinin tamamen kablosuz çalışmasında rağmen, Wi-Fi tekrarlayıcıların çalışabilmek için bilgisayarınızdan çıkışlı bir ethernet kablosuna ihtiyaç duymasıdır.

 

Wi-Fi tekrarlayıcıları Wi-Fi genişleticilerle aynıdır

 

Wi-Fi hızımı nasıl arttırırım?

Günümüzde bu alanda üretilen teknolojiler esnek ve bunlar birbirleriyle kolayca değiştirilebilir durumda. Burada önemli olan, ihtiyaç tespitinizi doğru yapmakla ilgili.

Herhangi bir yönlendirici gibi, tüm tekrarlayıcılar ve genişleticiler de fiyatlara bağlı olarak hız sınırlamalarına sahiptir. Satın alabileceğiniz bu alandaki tüm ürünler, Wi-Fi aralığını genişletmek için kullanılır ve her ikisi de aynı işleve sahiptir.

Wi-Fi güçlendiricileri ise tamamen farklıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, Wi-Fi güçlendiriciler, Wi-Fi hızınızı artırmak için kullanılır. İnternet bağlantınızı artırmak için ISS’nize ekstra ödeme yapmanın yanı sıra, Wi-Fi’nizi güçlendirmek için yapabileceğiniz birkaç yöntem bulunur.

Wi-Fi güçlendiricisi olan uygulamalar, etrafınızdaki internet bağlantısını analiz eder ve hangi kanalın daha az trafik aldığını gösterirler. Wi-Fi hızını artırmak için yönlendiricinizin mevcut antenlerini değiştirmek de bir yoldur.

 

Wi-Fi Genişleticiler Nasıl Çalışır?

Modem, ISS’nizle iletişim kuran ve İnternete erişim sağlayan bir cihazdır. Ardından, modeminiz, interneti cihazlarınıza kablosuz olarak dağıtan yönlendiricinize bağlanır. Günümüzde bu bağlantı, bir modem ve bir yönlendirici üzerinden “genellikle yerden tasarruf sağlamak amacıyla” tek bir cihazın içinde birleştirilebilir.

Wi-Fi genişletici, mevcut Wi-Fi bağlantısını tespit eder ve başka bir yere yeniden dağıtır. Hangi yönlendiriciyi kullanıyorsanız kullanın, Wi-Fi aralığında sınırlamalar bulunur. Bu aralık sınırının yanı sıra, yolu üzerindeki diğer tüm engeller bu aralığı büyük ölçüde azaltır. Örneğin, duvarlar, zeminler ve kapılar Wi-Fi menzilinizi düşürür. Genişleticilerin temel amacı bu Wi-Fi aralığını genişletmektir.

 

Wi-Fi Menzilini Genişletmek İçin Kullanabileceğiniz Cihazlar

Menzil genişleticiler, daha önce internet erişimi sağlanamayan ya da kablo çekilemeyecek durumda olan alanlara wi-fi sinyallerinin ulaşmasını sağlar. Bu cihazlarda bulunan Ethernet portu ise, wi-fi menzil genişleticinin kablolu cihazlara bağlanmak için gereken kablosuz adaptör fonksiyonunu yerine getirir.

İnternet bağlantınızı en üst düzeye çıkarmak için aşağıda önereceğim cihazları kullanabilirsiniz.

 

 

Ürünleri incelemek ve karşılaştırma yapmak için web sitesini ziyaret edebilir

Wi-Fi Genişletici Önerileri.

Mediamarkt’ta sunulan pek çok network ürünleri var. Bu ürünleri incelemek ve karşılaştırma yapmak için web sitesini ziyaret edebilir ve kendinize en uygun ürünü bulabilirsiniz.

TP-LINK RE650

Dört sabit harici anten sayesinde, kablosuz kapsama alanını 1300 m2’ye kadar genişletebilen cihaz, 2.4 GHz bantta 800 Mbps, 5 GHz bantta da 1733 Mbps veri aktarım desteği sağlıyor.

RE650’nin Gigabit Ethernet bağlantı noktası, hızlı ve güvenilir bir kablolu bağlantı kurmak için oyun konsolu veya akıllı televizyon gibi kablolu cihazları da bağlamanıza imkan sunuyor.

Evinizde veya ofisinizde çok fazla cihaz kullanılıyorsanız TP-LINK RE650

sizin için bir süper kahraman olacaktır.

TP-LINK RE200

Tüm standart WiFi yönlendiricileri ile çalışan ve ulaşılması zor alanlarda daha güçlü çift bant bağlantılar oluşturarak evinizde veya ofisinizde sorunsuz bir kablosuz bağlantı deneyimi sağlayan bu cihaz, daha küçük mekanların kullanımı için ideal. 750Mbps’e kadar dual band hız sağlayan TP-LINK RE200, minyatür boyutu ve duvara monte tasarımı ile daha esnek konumlandırma imkanı da sağlıyor.

ASUS RP-N12 N300

Bu kablosuz alan genişletici, sinyalin ulaşmadığı ölü alanları ortadan kaldıran ve mevcut kablosuz router’ın kapsama alanını arttıran güçlü harici MIMO antenlere sahip. Tekrarlayıcı olarak da çalışıyor ve erişimin zor olduğu noktalara bile sinyali ulaştırıyor.

Asus menzil arttırıcılarda dahili olarak yer alan ethernet portu üzerinden modemden kabloyla gelen internet bağlantısını da kablosuza çevirebilirsiniz.

Evinizde İnternet sinyalini arttıracak ürünler ile hem evinizde hem de işyerinizde İnternet sinyallerini artırarak daha yüksek verim alabilirsiniz.

 

Akıllı ev uygulamaları ile hayatınıza konfor katmaya, evinizin kontrolünü ele almaya ne dersiniz?

Akıllı Ev Uygulamaları ile Hayatınıza Konfor Katın başlıklı yazımda IoT, yani Nesnelerin İnterneti kapsamında karşımıza çıkan ve hayatımızı çok daha kolay hale getiren akıllı ev uygulamaları hakkında kişisel deneyimlerimi aktardım.

Akıllı Ev Uygulamaları ile Hayatınıza Konfor Katın

 

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

Cevap bırakın