Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GenelWi-Fi 7 nedir? Hayatımızı Nasıl Değiştirecek?

  Wi-Fi 7 nedir? Hayatımızı Nasıl Değiştirecek?

  Wi-Fi 7 gümbür gümbür geliyor. Wi-Fi 6E’nin halefi olarak kablosuz bağlantılarınızın hızını ve kararlılığını önemli ölçüde artırmayı vaat ediyor. Eminim birçok kişi Wi-Fi 6 veya Wi-Fi 6E’ye daha yeni geçmiş olsa da, bu standartların halefi çoktan geldi. Wi-Fi 7 bir sonraki önemli gelişme ve tıpkı öncekiler gibi daha hızlı bağlantılar, daha düşük gecikme süresi ve daha fazla bağlantıyı zarif bir şekilde yönetme yeteneği vaat ediyor.

  Bugün Wi-Fi’nizi geliştirmek istiyorsanız, Wi-Fi 7 elbette aradığımız yanıt değil, en azından şimdilik. Çünkü bu teknolojiyi destekleyen cihaz sayısı büyük bir sorun.

  Wi-Fi 7 Nedir?

  7. Nesil Wi-Fi olarak da isimlendirebileceğimiz bu yeni nesil ağ teknolojisi, Wi-Fi 6 ve 6E’ye göre büyük bir adım olarak görülebilir. Wi-Fi 7, dört kata kadar daha yüksek hızlar sunabilirken ayrıca gecikme süresini azaltmak, kapasiteyi artırmak, kararlılığı ve verimliliği artırmak için de önemli iyileştirmeler sunuyor.

  Wi-Fi 7, Wi-Fi 6’nın IEEE 802.11ax ve Wi-Fi 5’in IEEE 802.11ac olduğu eski adlandırma kuralına göre IEEE 802.11be olarak sınıflandırılabilir. Önceki standartlar gibi Wi-Fi 7 de geriye dönük olarak uyumlu olacak. Ancak vaat ettiği yeni özelliklerden ve gelişmiş performanstan yararlanmak için cihazlarınızı yükseltmeniz gerekecek. Bu da yeni akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar, TV’ler ve benzerlerinin yanı sıra yeni yönlendiriciler satın almak anlamına geliyor.

  Wi-Fi 7’nin Sağladığı Avantajlar

  Wi-Fi 7 tahmin edebileceğiniz üzere daha hızlı bir yapıda ve daha fazla bağlantıyı destekliyor. Elbette bu yeni teknoloji, düşük gecikmeli performansı koruma noktasında da mevcut teknolojiden bir adım önde yer alıyor.

  Wi-Fi 7’nin sağladığı avantajlar arasında yüksek kaliteli video oyunu deneyimi ve daha yüksek performansta bulut oyunları oynama imkanı yer alıyor. Yüksek verim ve düşük gecikme süresi gerektiren AR ve VR uygulamaları da Wi-Fi 7 ile aradığı gücü bulacak. Wi-Fi 7 aynı zamanda parazitle de mücadele ederek cihazların yoğun olduğu veya komşu ağların çakıştığı alanlara somut faydalar sağlıyor.

  Wi-Fi 6E İle Olan Farklar

  Her bant kanallara bölünmüş yapıda. 2.4-GHz bandı her biri 20 megahertz (MHz) olan 11 kanaldan oluşuyor. 5-GHz bandında 45 kanal var, ancak 20 MHz genişlikle sınırlı olmak yerine, 40 MHz veya 80 MHz kanallar oluşturmak için birleşebiliyor. 6-GHz bandı 60 kanalı destekliyor ve Wi-Fi 6E ile bu kanallar 160 MHz’e kadar genişleyebiliyor. Wi-Fi 7, 320 MHz genişliğe kadar olan kanalları destekliyor. Kanal ne kadar geniş olursa, o kadar fazla veri iletebiliyor.

  Basit bir benzetme yapalım: Tek şeritli bir yolun üç şeritli bir otoyol veya altı şeritli bir otobana kıyasla ne kadar trafiği kaldırabileceğini hayal edin. Fark bariz ortada.

  Çoklu Bağlantı Çalışması

  Wi-Fi 7’deki belki de en heyecan verici gelişme Çoklu Bağlantı İşlemi yani Multi-Link Operation’dır(MLO). Önceki tüm Wi-Fi standartları tek bir bantta iki cihaz arasında bağlantı kurar. Üç bantlı bir Wi-Fi 6E yönlendirici bile iki cihazı tek bir bantta sabit bir kanalda birbirine bağlar.

  MLO ise bantlar arasında çeşitli frekansları tek bir bağlantıda birleştirebiliyor. Bir Wi-Fi 7 yönlendirici, aynı anda farklı bantlardaki iki veya daha fazla kanal üzerinden bir Wi-Fi 7 cihazına bağlanabiliyor. MLO potansiyel olarak daha fazla veri iletebilen daha geniş kanallar sağlıyor.

  Wi-Fi 7 Ne Zaman Kullanıma Sunulacak?

  Wi-Fi 7 halihazırda kullanılmaya başlanan bir teknoloji ve bu teknolojiyi destekleyen cihazlar ve yönlendiriciler 2023 yılının başlarında karşımıza çıktı. Wi-Fi 7 cihazlarına sahip olana kadar bir Wi-Fi 7 yönlendiricisinin faydasını hissetmeyecek olsanız da, yeni Wi-Fi 7 yönlendiricileri geriye dönük olarak uyumlu bir yapıda. Gelecek yıllarda Wi-Fi 7’yi destekleyen cihaz ve yönlendiricilerin daha da yaygınlaşacağı kesin.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN