Wi-Fi 6 standartı resmi olarak sunuldu

0

WiFi 6 için beklenen an geldi! Yeni nesil kablosuz ağın kullanımına resmi olarak başlanıyor. İşte detaylar…

Wi-Fi Alliance sertifikasyon programını başlattığı Wi-Fi 6 resmi olarak kullanıma sunulmuş oldu. Yeni nesil kablosuz ağ çağını başlatan Wi-Fi 6 ağını destekleyen cihaz sayısı ise şu anda bile azımsanamayacak sayıya ulaşmış durumda. Geçtiğimiz yıldan bu yana yeni nesil Wi-Fi teknolojisi hayatımıza girse de 16 Eylül itibariyla Wi-Fi 6 sertifikasyon programı başlamasıyla birlikte resmi olarak sunulmuş oldu.

Yeni nesil kablosuz ağ dönemi…

Kablosuz interneti daha fazla verimli hale getiren Wi-Fi 6 ile özellikle tek modeme çok sayıda cihazın bağlandığı alanlarda kendisini hissettirecek. Wi-Fi 5 teknolojisinde ağın destekleyebildiği sayıda kullanıcı modeme bağlanabilirken Wi-Fi 6 ile çok saha kişi yüksek hızlı interneti kullanabilecek. Öte yandan Wi-Fi için üst hız limiti 3,6 Gbps hızından 9,6 Gbps’e yükselmiş oldu. Teni standart ile sağalana hız artışı özellikle kalabalık ağlarda büyük bir kolaylık sağlayacak.

Wi-Fi 6 standartlarını destekleyen cihazları şimdiden bulabilmek kolay olurken geçtiğimiz günlerde tanıtılan iPhone 11 serisi de yeni standartlara uyumlu olacak. Ayrıca Samsung’un yeni amiral gemisi Galaxy Note 10 da yeni standartlara uygun olan cihazlar arasında yer alıyor. Bu iki model Wi-Fi 6’nın yaygınlaşmasında kritik bir rol oynayacak.

Cevap bırakın