WhatsApp’ten ilginç mesaj sınırlaması

0

Popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’in iOS uygulamasına ilginç bir sınırlama getirildi. İşte detaylar…

Güncellemelerin kullanıcı deneyimini iyileştirme gibi bir misyon içermesi son derece sık karşılaşılan durumlar arasında. Diğer yandan konunun kitlesel haberleşme tarafına yönelik özellikler taşıması da özellikle Facebook’ta ABD seçimleri sırasında yaşananların ardından önem taşımaya başladı. Bu kapsamda ülkemizde de yoğun olarak kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’in iOS uygulamasına ilginç bir sınırlama getirildi.

Yalan haber paylaşımının önlenmesine yönelik güncelleme ile kullanıcılar aldıkları bir mesajı, toplam 5 kişiye iletebilecekler. Daha önce sınırsız olan bu özellik, artık sadece 5 kişiyle sınırlı hale geliyor. Şimdilik iOS tarafında görülmeye başlanan özelliğin Android platformuna da gelmesi muhtemel.

Değişiklikler bununla sınırlı değil, multimedya barındıran mesajlardaki hızlı iletim sekmesi de kaldırıldı. Tüm dünyada son derece popüler bir mesajlaşma yazılımı olan WhatsApp, kötü niyetli kişiler tarafından yayılan içeriklerle yalan haberlerin yayılmasına yönelik olarak kullanılabiliyor. Bu durumun önüne geçilmesi için adımlar atılacağını geçtiğimiz aylarda yayınladığı duyuruyla kamuoyuyla paylaşan WhatsApp’in bu anlamda yoğun çaba harcadığı görülüyor.

Bu arada geçtiğimiz dönemde WhatsApp üzerinden yayılan bir yalan haber Hindistan’da infiale yol açmıştı. Dikkat çekici bir başka detay olarak WhatsApp’in ilgili sınırlaması ilk etapta Hindistan’da test edildi.

Gelişmeleri aktarmayı sürdüreceğiz…

Cevap bırakın