WhatsApp’tan Koronavirüs önlemleri

0

Anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’tan kullanıcıların yanlış bilgiler edinmesinin önüne geçecek iki özellik geldi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de ölümlere neden olan küresel salgın, WhatsApp gibi anlık mesajlaşma uygulamalarının bilgi akışına yönelik kullanımını öne çıkarıyor. Çeşitli verilerin, hastalıkla ilgili bilgilerin paylaşımı ile birlikte manipülasyon ağırlıklı, doğru olmayan bilgiler de kişiler arasında paylaşılarak büyük bir hızla yayılıyor. Tüm otoriteler bu tip içeriklerin ciddi şekilde sorgulanması ve diğer insanlarla paylaşılmadan önce mutlaka doğruluğuna emin olunması gerektiğinin altını çiziyorlar. Ancak yine de yanlış bilgilerin, videoların, sahte olmakla birlikte Dünya Sağlık Örgütü gibi kuruluşlarla ilişkilendirilen sahte içeriklerin yayılımının önüne geçilemiyor. İşte bu kapsamda WhatsApp’tan kullanıcıların yanlış bilgiler edinmesinin önüne geçecek iki özellik geldi.

Özelliklerden ilki Dünya Sağlık Örgütü ile hızlı iletişimi esas alıyor. Sağlanan bu imkan sayesinde herhangi bir kullanıcı, kuruluşla sohbet başlatabilecek. Sohbet, yapay zeka ekseninde otomatik yanıt sistemiyle sağlanmasına karşın pratik oluşunun yanı sıra kesin bilgiler içerdiği için teoride son derece yararlı.

Doğrulama fonksiyonu geldi

Diğer özellik ise gelen metin bazlı içeriklerin doğruluğunu tespit edebilmeyi sağlıyor. Kullanıcı ilk etapta yazılı metinleri Google üzerinden aratarak doğru olup olmadığını tespit edebiliyor. Söz konusu özelliğe daha sonra doğrudan fotoğraf ve videoların da aratılmasının ekleneceği kaydediliyor.

Bu özellikler için WhatsApp’ınızın 2.20.96 beta sürümünde olması gerekli.

Cevap bırakın