WhatsApp yeni veri paylaşım kuralları ve gizlilik sözleşmesi ile tepki çekti

0

Anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, kısa süre önce gizlilik sözleşmesini ve veri paylaşım kurallarını değiştirdi. Kullanıcılar, uygulama açıkken karşılarına çıkan sözleşmeyi onaylamaları halinde 8 Şubat 2021 tarihi itibarıyla WhatsApp’i kullanamayacakları uyarısı ile şaşkına uğradı.

WhatsApp, kullanıcı verilerinin (yani iletişim sırasında paylaşılan fotoğraf, video, link, belge, herhangi bir konu ile ilgili görüş, fikir, vb. akla gelebilecek her şeyin) Facebook ile paylaşılacağını bildirirken, bunun onaylanmaması halinde uygulamanın kullanılamayacağının altını çizdi. Kişisel gizlilik ile ilgili tepkileri beraberinde getiren WhatsApp veri paylaşım kuralları ve gizlilik sözleşmesi, sosyal meydayı harekete geçirdi. Başta Twitter olmak üzere hemen her platformda gündemin ana maddesi haline gelen söz konusu sözleşmeyi onaylamayı reddedeceğini belirten geniş kitleler meydana geldi.

Gelişmelerin devamında Telegram, Bip, Signal, Viber gibi WhatsApp alternatifi platformlara yoğun ilgi yaşandı. Bip uygulamasının 1 günde 1,2 milyon yeni kullanıcı kazandığı resmi olarak açıklanırken Telegram’da yoğun talep ile birlikte doğrulama kodlarının gönderiminde gecikmeler yaşandığı bilgisi paylaşıldı. Özellikle Telegram, WhatsApp ile ilgili son gelişmelerden karlı çıktı; anlık mesajlaşma uygulamasının kullanıcı sayısı küresel ölçekte rekor seviyelere ulaştı.

WhatsApp’in kullanıcı verilerinin gizliliğine yönelik adımının Apple’ın iOS 14’te sunduğu gizlilik ve veri paylaşımının ayarlar üzerinden yönetilebilmesi özelliği ile yakın ilgisi bulunduğu biliniyor.

 

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın