WhatsApp üzerinden kripto para transferi dönemi başladı

0

ABD’de WhatsApp kullanıcıları, Novi adlı dijital cüzdan üzerinden kripto para gönderip alabilecek…

WhatsApp, dünyada en çok kullanılan mobil uygulamalardan biri. Peki bu denli yüksek kullanıma sahip bir uygulama ile neden kripto para transferi yapılamasın? İşte bu soruya odaklanan Novi adlı fintech (finansal teknoloji şirketi) ile WhatsApp’ın çatı şirketi Meta, iş birliğine giderek ‘pilot’ uygulamayı başlattı. Böylelikle belirli sayıda kullanıcı, ilk etapta sadece ABD’de olmak üzere birbirlerine kripto para gönderip alabilecek.

Novi’nın başkanının bir tweet ile paylaştığı gelişme, ‘pilot programa’ işaret ediyor ve özelliğin sonraki süreçte ABD dışındaki ülkelerde de kullanıma açılabileceği anlaşılıyor. Ek olarak şirketin başkanı, ‘aile ve arkadaşlara para göndermenin mesaj göndermek kadar kolay hale geldiği’ ifadeleri ile söz konusu gelişmeye dair vurguyu pekiştiriyor.

Peki kullanıcılar WhatsApp üzerinden nasıl kripto para gönderecek? İşlem son derece basit görünüyor…

Süreç özetle; WhatsApp’ta bir kişinin seçilmesi, en alttaki ileti kısmının yanındaki ikona dokunulması, menüden ‘Ödeme’nin seçilmesi, Novi hesabından oturum açılması ve para gönderimi/alımı şeklinde.

Öte yandan Novi’nin blogu incelendiğinde ilgili gelişmeye dair çok sayıda içeriğin paylaşıldığı gözlerden kaçmıyor. İçeriklerin çoğunda da ‘gizlilik ve güvenli kullanım’ vurgusu ön planda. Otoritelere göre bu detay, son dönemde WhatsApp ve çatı şirketinin kamuoyu önündeki azalan güveni ile ilgili olabilir.

Gelişmeleri paylaşmayı sürdüreceğiz…

Cevap bırakın