Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürWhatsApp Kullanıcılarının Mutlaka Mutlaka Bilmesi Gereken 15 Özellik

  WhatsApp Kullanıcılarının Mutlaka Mutlaka Bilmesi Gereken 15 Özellik

  Genellikle WhatsApp kullanıcılarının sürekli kullandığı özellikler dışında çok fazla bilmedikleri bazı uygulama özellikleri vardır. Aşağıda kullanıcılar tarafından pek fazla fazla bilinmeyen 15 ayrı özellikten bahsedeceğim. İşte size WhatsApp’ın fazla bilinmeyen 15 özelliği:

  WhatsApp Uygulamasının Fazla Bilinmeyen Özellikleri

  1- Sesli Mesajları Hızlı Dinleme

  Size gönderilen sesli mesajları normalden daha hızlı dinleyebilirsiniz. Bunu yapmak için sesli mesajı dinlemeden önce üst kısmındaki “2x” veya “1.5x” düğmelerine tıklayarak hızı arttırabilirsiniz.

  2- Kaybolan Süreli Mesajlar

  Kaybolan mesajlar etkinleştirildiğinde, karşı tarafa gönderdiğiniz tüm mesajlar yedi gün sonra kendiliğinden kaybolur. Ekranınızın üst kısmındaki üç çizgiye dokunarak “Süreli Mesajlar”’ı açın. Buradaki listeden 24 saat, 7 gün, 90 gün seçeneklerinden birini işaretleyerek mesajlarınızın belirlediğiniz zaman dilimden otomotik kaybolmasını sağlarsınız.

  3- Mesaj Detayını Görüntülenmesi

  Gönderilen bir mesajın size ne zaman teslim edildiğini ve ne zaman okunduğunu öğrenebilirsiniz. Android telefonlarınızda gönderilen mesaja uzun süre basın, ardından ekranınızın üst kısmındaki üç çizgiye dokunarak “Bilgi” başlığına tıklayın. Buradan “okundu” ve teslim edildi” saatlerini görebilirsiniz.

  4- Kişiyi Engelleme

  Eğer sizi rahatsız eden bir kişi varsa ve onun size WhatsApp’tan ulaşmasını engellemek istiyorsanız yapmanız gereken engelleyeceğiniz kişinin üstüne elinizi basılı tutun. Yukarıdaki üç noktaya basın. Açılan penceren “engelle”’yi seçin.

  5- Konum Paylaşma

  Bir konumu listenizdeki bir kişi veya grup ile paylaşmak için yapmanız gereken sohbet penceresindeki ataç düğmesini kullanabilirsiniz. Buraya basınca açılan pencereden “konum”’a basarak konumunuzu paylaşın.

  6- WhatsApp Sohbetlerin Arşivlenmesi

  Eskimiş veya gereksiz bulduğunuz sohbetleri arşive alarak ana sohbet listesnizde düzenleme yapabilirsiniz. Bunu yapmak için kişiye basılı tutarak açılan penceren “Sohbeti arşivle” seçeneğini seçmek yeterli olur.

  7- Çevrimdışı Mesaj Gönderme

  WhatsApp uygulamasını kullanırken eğer internet bağlantınız kesilmiş olsa da mesaj yazıp gönderebilirsiniz. Fakat bu mesajlar internet bağlantınız tekrar devreye girdiğinde hemen yerine ulaşacaktır.

  8- GIF Resim Arama

  Bir sohbet penceresindeki mesaj yazma alanına “+” düğmesine tıklayın, ardından “GIF” seçeneğini seçerek GIF araması yapabilir ve istediğiniz GIF’i gönderebilirsiniz.

  9- WhatsApp Sesli Mesaj Gönderme

  Metin mesajlarını sesli mesaja dönüştürmek için sesli mesaj kaydı yapmadan önce mikrofon simgesine tıklayarak ve basılı tutarak sesli mesaj kaydı yapma seçeneğini kullanabilirsiniz.

  10- Bireysel Sohbetler veya Grup Sohbetleri Bildirimlerini Sessize Alma

  Bireysel bir sohbet veya bir grup sohbet ekranını seçin. Yukarıdaki üç noktaya tıklayın ve buradan “Bildirimleri sessize al”’ı seçin. Buradan bir süre seçin: 8 Saat, 1 Hafta, Her Zaman. Seçimi yaparak “Sessize al”a tıklayın. Bildirimleri yeniden açmak için ise yeniden üç noktaya tıklayın ve buradan “Bildirimlerin sesini aç”a tıklayın.

  11- WhatsApp Topluca Mesaj Gönderme

  Toplu mesaj göndermek için; Sohbetler sekmesinde sağ üstte bulunan üç noktaya tıklayın. Açılan menüden “yeni toplu mesaj”’a tıklayın. Ardından toplu mesajınızı göndermek istediğiniz kişileri seçerek mesajınızı gönderin.

  12- Yıldızlı Mesaj Özelliği

  İstediğiniz bir mesajı yıldızlaesanız daha sonra kolayca bu mesaja ulaşabilirsiniz. Bunu yapabilmeniz için öncelikle mesajın üzerine parmağınızı basılı tutun ve gelen menüden “Yıldızla” seçeneğini işaretleyin.

  13- Konuşmalar İçinde Arama Yapmak

  WhatsApp’ta, yapılan yazışmalar içinde bir kelime veya kelime grubu için arama yapabilirsiniz. Bunu yapmak için konuşma penceresindeyken ekranın üst kısmındaki büyüteç görünümündeki arama bölümüne tıklayarak aramak istediğiniz kelimeyi yazın.

  14- WhatsApp İki Adımlı Doğrulama

  WhatsApp kullanırken çok daha güvenli olarak mesajlaşmak ve bilgilerinizi korumak istiyorsanız bu özelliği aktif hale getirin. Ayarlar’a giderek “Hesap”a tıklayın. Buradan “İki adımlı doğrulama”’da “aç”ı seçin seçin. 6 haneli bir şifre belirleyin ve şifrenizi onaylayın. Uygulama ilk kurulum sırasında bir SMS kodu gönderir.

  15- Değişik Yazı Stillerinde Yazma

  – İtalik yazı sitilinde yazmak için: _yazı_
  – Kalın yazı sitilinde yazmak için: *yazı*
  – Üstü çizili yazmak için ise :~yazı~ biçiminde yazmak gerekir.

  Yukarıda belirtilen tüm özellikler WhatsApp kullanırken size büyük kolaylık sağlayacak olan ipuçlarıdır. Bu az bilinen özellikleri kullanarak uygulamadan çok daha fazla verim elde edersiniz.

  www.medaimarkt.com.tr

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN