WhatsApp’ınızı tamamen ele geçirebilir! Kritik hata

0

Dünyanın en popüler uygulamalarından biri olan WhatsApp kullanıcı sayısının yüksek olmasıyla alakalı olarak pek çok saldırıya da maruz kalıyor. Milyonlarca kişinin başına gelebilecek bu tehlike uzmanlar tarafından da uyarılarla kendini gösteriyor. WhatsApp hesabı ele geçirme gibi durumlar söz konusu olabiliyor. Binlerce kişinin hesabını kolayca ele geçirebiliyorlar! İşte yöntemleri:

WhatsApp hesabı ele geçirme yöntemlerinden nasıl korunabiliriz?

Uzmanların pek çok önerisi bulunuyor ancak ilk etapta ‘arkadaşınız gibi’ görünen kişilerden gelen mesajlar konusunda dikkatli olmaya çağırıyor. Zira çok güvendiğiniz arkadaşınızın hesabı ele geçirilmiş olabilir ve siz de tehlike altında olabilirsiniz. Dolandırıcıların en son tercih ettiği yöntemlerden biri olan ‘WhatsApp doğrulama kodu’ hesabınızı tamamen ele geçirmeleriyle sonuçlanabilir.

WhatsApp çoklu cihaz desteği

WhatsApp’ta Ayarlar>Hesap>İki Adımlı Doğrulama> Etkinleştir seçeneklerini takip ettiğiniz takdirde hesabınızın ele geçirilme oranı oldukça düşecek ancak dolandırıcılar bunun da bir yolunu bulmuş görünüyor. Bu kişiler size yanlışlıkla bir doğrulama kodu gönderdiklerini ve o kodu onlara yazmanız gerektiğini söylüyor.

Sonrasındaysa hesabınızdaki mesajlarınız da dahil olmak üzere pek çok bilginize ulaşabilen bu kişilere kesinlikle ‘doğrulama kodunu’ söylememeniz gerekiyor.

Eğer güvendiğiniz bir kişiden böyle bir mesaj aldıysanız görüntülü ya da sesli arama yapmayı teklif edin ve karşı tarafın tepkisini ölçün. Dolandırıcıysa bu noktada ya size cevap vermeyecektir ya da engelleyecektir. O yüzden uzmanlar özellikle son zamanlarda artan bu dolandırıcılık yöntemine karşı herkesin bilinçlenmesini istiyor.

Cevap bırakın