WhatsApp’ın iOS kullancıları odaklı yeni ‘özelliği’

0

Dünyanın en popüler uygulamalarından biri olan WhatsApp yakın zaman önce yenilenen gizlilik sözleşmesiyle gündeme geldi. 15 Mayıs tarihinde kullanıcıların bu sözleşmeyi onaylaması için son gündü. WhatsApp kullanıcıları sözleşmeyi onaylamadıkları her geçen gün yeni bir kısıtlamayla karşılaşıyor. Bu kapsamda bir noktada ‘diretme’ olarak nitelendirilen adıma ek olarak yeni bir gizlilik modu ortaya çıktı. WhatsApp kaybolan mesajlar özelliği geliştiriliyor.

WhatsApp kaybolan mesajlar özelliği nasıl olacak?

WhatsApp’ın iOS odaklı bu hamlesinde gizliliğe odaklandığı görülüyor. WABetaInfo’ya göre şu anda herkesin kullanımında olmayan bu özellik, Instagram’daki ‘kaybolan mesajlar’ özelliğine göz kırpıyor.

Instagram’da Vanish Mode olarak adlandırılıyor ve yakın zaman önce kullanıma açıldı. Instagram ile aynı çatı altında yer alan WhatsApp da iOS tarafında bu özelliği deniyor.

WhatsApp kaybolan mesajlar ozelligi-00

Keşfedildiği kadarıyla bu özelliği kullanmak için kullanıcıların ‘kaybolan mesajlar modunu’ etkin hale getirmesi gerekiyor. Bu özellik kullanıma açıldığında WhatsApp Ayarları> Gizlilik> Kaybolan Mesajlar Modu adımlarını uygulamanız gerekiyor. Özellik temelde mahremiyeti temel aldığı için açıldığı takdirde karşı tarafı mesajı okuduktan sonra sohbet geçmişinin kısa sürede silinmesini sağlayacak.

WhatsApp bu yeni hamlesiyle gizliliği hedef aldığını gösterse de özellikle sosyal medya platformlarında eleştiriliyor. İlerleyen günlerde uygulama bu özelliğini daha fazla kişiye sunacak.

Cevap bırakın