WhatsApp, BlackBerry desteğini sürdürme kararı aldı

0

BlackBerry, şüphesiz mobil teknoloji dünyasının en çok tanınan markalarından biri. Elbette bunda, olağanüstü noktalara ulaşan mobilitenin çıkış anında yer almasının etkisi büyük. Klavyeli akıllı telefonlar hala hafızalarda. Öte yandan Kanada merkezli şirketin son yıllarda ciddi bir gerileme yaşadığı da aşikar.

Birçok pazardan çıkma kararı alan BlackBerry, geçtiğimiz yıllarda finansal durumunu revize etmek için çok sayıda çalışanıyla da yollarını ayırmayı tercih etmişti. En nihayetinde ise BlackBerry, Android işletim sistemine sahip cihaz üretmeye yönelmiş durumda ve kendi geliştirdiği işletim sistemiyle gelen modeller de artık neredeyse unutulmaya yüz tutmuş halde. Bu noktada mobil teknoloji dendiğinde akla gelen ilk uygulamalardan biri olan WhatsApp’tan sürpriz bir adım geldi.

Bir Facebook şirketi olan WhatsApp, geçtiğimiz yıl yapılan duyuruda BlackBerry desteğinin 30 Haziran 2017’de sona erdirileceğini açıklamıştı. Daha öncesinde de 2016 sonunda durdurma kararı alınmıştı. Popüler anlık mesajlaşma yazılımı BlackBerry’i bırakmayacak gibi görünüyor, çünkü bu kez de uygulama desteğinin sonlandırılmasına dönük adımın daha da ileri bir tarihe atıldığı kaydedildi. Belirtilen tarih ise 31 Aralık 2017.

En nihayetinde ise BlackBerry cihazların hala bir pazar payı bulunuyor ve WhatsApp da bu noktada kullanıcılarını, küçük bir kesim dahi olsa kaybetmek istemiyor gibi görünüyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın