WhatsApp ABD, Avrupa, Hindistan ve Güney Amerika’da çöktü

0

Anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, 3 Mayıs 2017 tarihinde dünyanın birçok yerinde kullanılamadı. Peki nedeni neydi?

Facebook’un sahibi olduğu anlık mesajlaşma platform WhatsApp, Türkiye’de 3 Mayıs akşamında uzun saatler boyunca hizmet veremedi. Mesajlar yazılabiliyor, gönderildiğinde ise karşı tarafa ulaşamıyordu. Dolayısıyla mesaj gönderme-alma özelliği devre dışı görünmekteydi.

İlk başta lokal bir sorun olabileceği düşünülse de kısa süre sonra neredeyse dünya genelindeki kullanıcıların büyük kısmını etkilediği açığa çıktı; ABD, Avrupa, Güney Amerika ülkelerinde ve Hindistan gibi bazı Asya ülkelerinde aynı sorunların görüldüğü bildirildi.

WhatsApp sözcüsünün açıklamasına göre mesajlaşma uygulaması, bir süre sonra yedeklenerek yeniden çalışmaya başladı ve şu açıklamayla devam edildi:

“Dünyanın her yerindeki kullanıcılarımız bir kaç saattir erişim sorunu yaşıyor. Bu sorunu çözdük ve rahatsızlıktan dolayı özür dileriz.”

Görsel, DownDetector.com’dan alınmıştır.

Türkiye’de akşam saatlerinde kesintiye uğrayan platform, gece 12 sularında yeniden mesajlar gönderilmeye başlandı.

Problemin sunucu kaynaklı olabileceği tahmin ediliyor. Öte yandan konuyla ilgili detaylı ve resmi bir açıklama gelmiş değil. Sosyal medya ağları ve kimi popüler uygulamalarda birkaç saate varan hizmet kesintileri görülebiliyor. WhatsApp uygulaması ise son dönemde en uzun süreli kesintinin kaynağı olarak kayıtlara geçmiş oluyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın