Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerSosyal MedyaWhatsApp 900 milyon aylık aktif kullanıcıya ulaştı

  WhatsApp 900 milyon aylık aktif kullanıcıya ulaştı

  whatsapp

  Anlık mesajlaşma uygulamaları, günümüz mobil cihaz kullanımında anahtar öğeler arasında. Metin mesajı gibi kökeni çok eskilere dayanan metoda ek olarak ses kaydı gönderimi, grup mesajları, resim ve emoji kullanımı gibi özellikleri ile iletişime çok daha güçlü bir boyut kazandırdığı aşikar. WhatsApp ise anlık mesajlaşma denildiği zaman akla ilk gelen platform durumunda.

  Yapılan bir açıklama ise WhatsApp’ın aylık aktif kullanıcı sayısının 900 milyona ulaştığı yönünde. Bu rakam, WhatsApp adına yeni bir kilometer taşı özelliği de taşıyor. WhatsApp kurucusu Jan Koum tarafından verilen bilgi, Facebook CEO ve kurucusu Mark Zuckerberg tarafından da sosyal medya üzerinden paylaşıldı. WhatsApp adına en son geçtiğimiz Nisan ayında 800 milyon aylık aktif kullanıcı sayısına ulaşıldığı bilgisi kamuoyuna açıklanmıştı.

  Ekran_Resmi_2015-09-04_12_14_21Geçtiğimiz ay sonuçları açıklanan bir araştırma, WhatsApp kullanıcılarının 4’te 3’ünün Android işletim sisteminin yüklü olduğu cihaz saihpleri olduğuna işaret etmişti. Buna göre WhatsApp kullanan iOS’lu cihaz oranı yüzde 22 seviyesindeydi. Bu durum, oldukça geniş bir skaladaki Android cihaz sayısının küresel düzeydeki genel toplamının bir sonucu olmakla beraber Android kullanıcılarının WhatsApp’ı yüksek oranda tercih etmiş olduğuna da işaret.

  Öte yandan bir diğer anlık mesajlaşma uygulaması Messenger’ın (Facebook) aylık aktif kullanıcı sayısının geçtiğimiz Mart ayı itibarıyla 600 milyon olduğu duyurulmuştu. İletişimin bu güçlü yazılımlarının 1 milyar aylık aktif kullanıcı rakamına bir hayli yaklaştığı görülüyor. Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN