İki Farklı WhatsApp Hesabını Aynı Telefona Nasıl Kurabiliriz?

0

WhatsApp, aylık 2 milyardan fazla aktif kullanıcısı ile dünya çapında en popüler anlık mesajlaşma uygulamalarından biri. Özellikle Facebook’un satın almasında sonra WhatsApp devamlı olarak büyüyor ve yeni özellikler kazanıyor. Elbette yine de bazı sınırlamalar söz konusu. Örneğin resmi olarak cihaz başına yalnızca bir WhatsApp hesabı çalıştırabilirsiniz. Fakat bazı akıllı telefon üreticileri bu sorunu ortadan kaldırıyor. Bu yazımızda WhatsApp’ı aynı anda çalıştırmanıza izin veren “Çift Uygulama” adlı bir özelliğini inceleyeceğiz.

Önce Ayarlar’a ardından Gelişmiş’e basın. Samsung için Dual Messenger ile hedefinize ulaşacaksınız

WhatsApp dışında birçok programı çift hesap olarak açabilirsiniz

 

Öncelikle çift numara için elbette çift SIM destekli bir telefona ihtiyacınız var. Oppo, Xiaomi, Vivo, Huawei, Samsung gibi üreticiler çift SIM’li modeller geliştiriyor. Bu modellerin birçoğu Çift Uygulama özelliğini kullanarak doğrudan birincil cihazınızda ikincil bir WhatsApp hesabı oluşturabilirsiniz. Yazımızda Samsung cihazları baz alacağız.

Yapmanız gereken ilk şey Ayarlar menüsü üzerinden Gelişmiş Özellikler’e gitmek. Ardından Dual Messenger sekmesine tıklayın. Burada gördüğünüz gibi WhatsApp dışında Facebook, Telegram, Skype, Snapchat gibi uygulamalar da çalışıyor. Yani aslında yazımızı WhatsApp ile sınırlı düşünmemek gerekiyor. Ardından ikinci hesabı yüklemek istediğiniz uygulamayı seçiyorsunuz. Gelen uyarıyı Yükle diyerek geçiyorsunuz. Tebrikler! Aynı telefona ikinci bir hesabı tanımlamış oldunuz. Peki, uygulamalar arasında ayrımı nasıl yapacağız? Bunun için de sistem ikonlarına bakabilirsiniz. İkinci hesabın tanımlı olduğu uygulama simgesinin sağ alt köşesinde çift çember benzeri bir işaret göreceksiniz.

 

WhatsApp
Telegram, Facebook Messenger gibi birçok uygulama çift hesap ile çalışabilir

Farklı isim, aynı özellik

Bu adımların Samsung için olduğunu hatırlatalım. Tabii ki farklı cihazlarda da benzer adımları atabilirsiniz. Özelliğin adı ve adımlar, akıllı telefon üreticisine bağlı olarak değişebilir. Oppo cihazlarda bu özelliğe App Clone adı verilir. Benzer şekilde, Xiaomi için bu özellik Dual Apps olarak geçer. Asus cihazlarında Twin Apps, Honor cihazlarında App Twin ve Realme cihazlarında App Cloner isimleri sizi şaşırtmasın. Hatta OnePlus cihazınız varsa, seçeneğe Yardımcı Program Ayarları altında Paralel uygulamalar adı ile ulaşabilirsiniz. Gerçekten aynı özelliğe bu kadar farklı isim bulan tüm üreticileri alkışı hak ediyor.

iPhone tarafına geldiğimizde ise işler biraz değişiyor. Normalde iOS farklı hesapların aynı anda çalışmasını desteklemiyor. Muhtemelen bunun altında Apple’ın güvenlik protokolü yatıyor. Ancak iPhone kullanıcıları için yine de bir çözüm mevcut. Normal WhatsApp uygulamasının yanına WhatsApp Business uygulamasını yüklemek. Bu sayede Apple kullanıcıları da ikinci bir hesabı kullanabilir.

Yukarıda anlattığımız yöntemlerle WhatsApp’ınızı klonlayabilir ve aynı telefonda iki WhatsApp hesabı kurabilirsiniz. İkili Uygulama özelliğine sahip bir akıllı telefonunuz yoksa, Google Play Store’a uğramanızı tavsiye ediyoruz. Milyonlarca kişinin kullandığı Parallel Space oldukça popüler bir çözüm. Aynı şekilde DO Multiple Accounts, Multi Space gibi uygulamaları da klonlama için deneyebilirsiniz.

Cevap bırakın