Werewolf: The Apocalypse – Earthblood İnceleme

0

Karmaşık ve kaotik oyun mekanizmalarını sevmeyen, biraz daha hikaye odaklı ve lineer bir oyun tarzını benimseyen oyuncular için güzel bir haberimiz var. World of Darkness‘ın kurtadam kısmıyla alakalı olan Werewolf: The Apocalypse – Earthblood oyunu inceleme konuğumuz.

Adını daha önce World of Darkness ve Werewolf: The Apocalypse isimlerini duymamış olanlar için bu oyun standart bir oyun gibi algılanabilir, yapım ne yazık ki bu isimlerin ağırlığını kaldıracak kadar iyi ve donanımlı değil. Bu isimleri bilenler de üzülecektir, özellikle masaüstü rol yapma oyunlarının hikaye anlatım gücü ve mistik karanlığını tarafında vampirler, kurtadamlar ve diğer karanlık öğeleri ustaca harmanlamasına alışkınlar ve bu oyunda o harmanlamanın esintisi bile maalesef bulunmuyor.

Yapım doğanın savunucusu kurtadamların etrafında şekilleniyor. Doğaya farklı yollarla zarar veren, yakıp yıkan büyük şirketlerle mücadeleyi kapsayan ana karakterimiz Cahal ile serüvenimiz hızlı başlıyor.

Kontrollerin ve oyun akışının fazlasıyla basit olduğunu ve 90’ların başında hayatımıza giren 3. Kişi gözünden oynanan herhangi bir oyundan farksız olduğunu söyleyebiliriz. Eski oyuncular bilirler, film oyunlarının basitliği ve tek düze olmasını mutlaka görmüşlerdir. Bir film oyunu olmasa bile bu yapımda da aynı problem var.

Arada yetenekler kullanıyor, silahlarımızı değiştiriyor, yerine kurt formuna geçiyor, bazen insan formuna dönüşüyoruz. Kurtadam formuna geçtiğimizde de 2 farklı dövüş formu arasından güçlü ya da atik olma kısmında oynanış sergiliyoruz. Fakat olup biten çoğu şey tuşlara doğru zamanda basıp hareket etmenin ötesinde bir efor sarf etmeyi gerektirmiyor.

Grafik olarak 2021 yılının çok uzağında, 2005’lerde çıkmış bir oyun gibi gözüken Werewolf: The Apocalypse – Earthblood, ses ve efektler konusunda da eh işte çizgisinde ilerliyor. Ambiansın ise bize gerçekten çok şey vaad edebilen sinyallere rağmen özenilmemiş ve biraz oldu bittiye getirildiğini hissediyoruz.

Yapım PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox X ve S Serisi, Microsoft Windows üzerinde oynanabiliyor.

World of Dakness evreni üyesi bir isim altında gerçekten yapılabilecek çok fazla şey varken 50 puanı zar zor görebilecek bir oyunu nasıl üretebildiklerine şaşırmış durumdayım. Umarım firma bu isim altında hareket etmekten vazgeçmez ve gelecekte biraz eli yüzü toplanmış halde bu yapımın yenisini görürüz.

Cevap bırakın