Webinar oluşturmak için ihtiyacınız olan ekipmanlar

Webinar oluşturmak için ihtiyacınız olan ekipmanlar

0

Son dönemlerde özellikle pazarlama ve iletişim sektöründe çok fazla webinar haberi görmeye başladık. İş dünyasının büyük bir bölümünün köhne bulduğu, internet üzerinden sesli ve görüntülü eğitim, toplantı ve sunumlar yapabilmenize olanak sağlayan bu yöntemin birçok neden de dolayı yakın zamanda daha da popüler hale geleceği aşikar. Hem etkinlik yapan hem de katılımcıya zamandan ve maliyetlerden tasarruflar sağlayan webinar’ların entegre yeni teknolojilerle çok daha interaktif hale geldiğini de belirtmekte fayda var. Öyle ki webinar yapmak için ihtiyaç duyulan donanım ve yazılımların erişim maliyetlerin çok çok düşmesi de bir alanda uzmanlığı olan daha doğrusu anlatacak hikayesi ve bu hikayeyi kitlelere yayma derdi olan herkes için webinar’ı efektif bir iş aracı olarak karşımıza çıkarıyor. Ben de bu ay etkili bir webinar hazırlayabilmek için ihtiyacınız olan gereçleri bir araya getirdim.

Webinar yazılımı
Webinar oluşturmak için pek çok seçenek mevcut ve bu seçeneklerin her birinin farklı özellikleri var. Bunun için ilk olarak istediğiniz özelliklere karar verip, ücretsiz bir deneme seçeneği ile başlayabilirsiniz. Bu sayede oluşturduğunuz webinar’ın katılımcılar açısından iyi olup olmadığını görür ve ona göre karar verirsiniz.
Hızlı internet bağlantısı
Webinar yayını için internet yayın bandının geniş olması gerekli. Bunun için hızlı bir internet bağlantınızın olduğundan emin olmanız gerekli. İnternet hızınız düşükse canlı yayın sırasında bağlantı sorunları ve kopmalar yaşayabilirsiniz.
Pazarlama otomasyon platformu
Webinar platfomunda olmazsa olmazlardan biri kayıt oluşturma aracı. İzleyicileriniz bu sayfadan sisteme kayıt olur ve bu sayede bilgileri görmüş olursunuz. Eğer webinar sisteminde bu özellikle otomatik olarak bulunmuyorsa kayıt için hızlı bir araca ihtiyaç duyacaksanız. Ek olarak webinar platformunda üyelere email ve hatırlatma gönderme özelliği bulunmuyorsa bunun için de haricen bir pazarlama otomasyon aracına ihtiyacınız olacak.
Sesli konferans
Pek çok webinar platformunda VoIP özelliği mevcuttur veya katılımcıların bağlanması için konferans hattı bulunur. Ancak tüm webinar platformları bağlantıya izin vermeyebilir. Sizinkinde bu özellik yoksa ya da ses kalitesi zayıfsa farklı bir sistem seçeneğine yönelebilirsiniz.
Powerpoint
Webinar yayınlarında sıklıkla powerpoint sunumlarına ihtiyaç duyulur. Microsoft powerpoint’iniz yoksa Keynote gibi alternatif bir çözüme de yatırım yapabilirsiniz. Bu araç sayesinde webinar ürününüzün görsel öğelerini bir araya getirebilirsiniz. Üstelik bazı webinar platformlarında powerpoint dosyalarını doğrudan platforma yükleme özelliği bulunuyor.
Video kurgu programı
Pazarlama dünyasında sıkça kullanılan video webinar entegrasyonu için de harika bir içerik opsiyonu. Eğer webinar esnasında video kullanmak istiyorsanız diğer içeriklerle uyumlu olması için küçük düzeltmeler yapmanız gerekebilir. Bu sayede videonun gereksiz gördüğünüz yerlerini keserek zaman kazanmış olursunuz.
Fotoğraf düzenleme aracı
Photoshop gibi resim ve fotoğraf düzenleme araçları webinar üretimi için önemli yatırımlar. Grafik tasarım deneyimi olan bir personeliniz varsa çok daha iyi olacaktır. Fotoğraf düzenleme aracını powerpoint sunumlarındaki görseller içim de kullanabilirsiniz. Ayrıca kayıt sayfanızın tasarımında ve eposta gönderimlerinde de bundan faydalanabilirsiniz. Bu sayede webinar içeriği çok daha profesyonel görünecektir.

Webinar üretimi için gereçler
1.Yüksek kaliteli webcam
İzleyiciler webinar konuşmacısını webcam’den görecekler. Sunumu yapan kişiyi daha kaliteli bir yayında izlemek katılımı artıracaktır. Bu nedenle kaliteli bir webcam’inizin olması önemli.
2.Aydınlatma
Webcam kullanımında aydınlatma da diğer önemli konu. Kaliteli bir aydınlatma olmadan görüntü karanlık ve gölgeli olacaktır.
3.Arkaplan
Webinar sırasında webcam kullanıyorsanız arka plan önemli. Örneğin beyaz fon yerine sabit bir arka plan kaliteli görüntü elde etmenizi sağşayacaktır.
4.Mikrofon
Laptop ya da bilgisayarınızda mikrofon bulunmuyor olabilir ancak kullanacağınız ekstra bir mikrofon ile ses kalitesinin çok daha iyi olmasını sağlayabilirsiniz.
5. Bilgisayar
Webinar yayını için bilgisayar ya da laptop demirbaştır. Eğer birden fazla yayın yapmak istiyorsanız birden fazla bilgisayarınız olmalı. Ancak son zamanlarda bilgisayara ihtiyaç duymadan akıllı telefon kullanımıyla da webinar yayını yapmak mümkün hale geldi.

Görsel kaynak: blog.gotomeeting.com

Cevap bırakın