Web sitenize nasıl trafik çekersiniz?

0

gorsel52

Diyelim yaptığınız işle ilgili yeni bir web sitesi açmanız gerekti. Tasarım ve kullanım kolaylığı ile ilgili uzun haftalar çalıştınız ve ortaya da oldukça başarılı ve zengin içerikli bir web sitesi çıktı. Siteniz tasarım olarak  bir hayli şık oldu ve dopdolu bir içerikle yayın hayatına başladı. Bunca çalışmaya ve başarıya rağmen sitenize gelen ziyaretçi sayısı o kadar az ki, tam bir hayal kırıklığı diyebiliriz. Peki böyle bir durumda ne yapabilirsiniz? Elbette sitenize gelen trafiği artırabilmeniz için bir şeyler yapmanız gerekecek. İşte tam olarak sitenize trafik sağlayabilecek yöntemlerin neler olduğunu önem sıralamasına göre anlatmaya çalışacağım.

Web Sitenize Ziyaretçi Trafiği Sağlamanın Yolları

Benzeri Olmayan İçerik : Arama motorlarından trafik çekme konusunda “Altın Kural” olarak isimlendirebileceğimiz bir maddemiz var. Arama motorları tarafından değerli bulunmak ve aramalarda üst sıralarda çıkmak istiyorsanız siteye gireceğiniz içeriğin başka bir yerde olmamasına özen göstermelisiniz. Yani içeriğiniz size özel olmalı başka bir yerden kopyalanmış olmamalıdır. Kendi oluşturacağınız özgün içerikler her zaman sizi üst sıralara taşıyacaktır.

İçerik Eklemede Süreklilik : Özellikle Google siteleri ön sıralarda sıralamaya alabilmek için sitenize sürekli içerik eklenip eklenmediğini ve bunun ne kadar sıklıkla yapıldığını yani sitenizin güncel olup olmadığını kontrol eder. Her gün en az 1-2 farklı zamanda sitenize içerik eklemeyi kesinlikle ihmal etmeyin. Sitenize eklenen içerik ne kadar fazla olursa aramalardan gelen trafiği sitenizin alma şansı artmaktadır.

Başka Sitelerde Tanıtım Yapın : Özellikle yüksek üye kapasitesine sahip forumları ve popüler blogları kullanın. Buralarda yapacağınız tanıtımlar sitenize sadece trafik sağlamakla kalmayacak isminizin tanınırlığını da artırmanızı sağlayacaktır.

Ziyaretçilerin Tekrar Geri Gelmesi İçin Neden Yaratın : Sitenizi ziyaret edenlerin sitenize tekrar gelmeleri için neden oluşturarak ve onları sitenize tekrar gelmeye teşvik edici faaliyetlerde bulunun. Onlara sitenizde fırsatlar veya avantajlar sağlayın. Hediye ve promosyon ürünleri dağıtın. Popüler gündem konularında iddialı anketler yapın. Uzun sözün kısası ziyaretçilerinize sitenizde daha fazla zaman geçirtecek konu başlıkları ve ilginç içerikler oluşturun.

İçerikte Kullandığınız Resim Dosyalarına Dikkat  Siteye içerik eklerken resim dosyalarında kullanacağınız dosya isimlerine uygun etiketler kullanın. Çünkü arama motorları resimlerdeki isimlerle içerikte kullandığınız etiketler aynı olduğunda görsel aramalarında da sitenize trafik sağlarsınız.

Sosyal Medyayı Etkili Kullanmak Her Zaman Avantajınıza Olur : Sosyal medyadan gelebilecek trafiği önemseyin ve sosyal medyada sitenizi farklı hale getirebileceğiniz çalışmalar yaparak yeni arayışlarda olun. Sosyal ağlarda özellikle sizin kuracağınız grupları büyüterek veya başka grupları kullanarak site tanıtımınızı buralarda yapın.

Başka Mecralara Reklam Verin : Küçük de olsan bir reklam bütçesi oluşturun ve hedef kitlenize en uygun düşen mecralarda reklamınızı yapın. Google, Facebook ve bazı popüler forum ve bloglar ilk akla elen tercihler arasında olabilirler. Reklam bütçeniz büyüdükçe de elbette mecra sayısını da orantılı olarak artırabilirsiniz.

Kesinlikle Arama Motorlarını Kandırmaya Çalışmayın :  Arama motorlarında kullanılan algoritma sürekli yenilenmekte ve arama motoru botları sitenize geldiğinde ciddi bir zeka örneği sergileyerek içeriğiniz ile ilgili bir değerleme yapmaktadırlar. Karşınızda çok zeki bir yazılım olduğunu bilerek ona göre strateji belirlemelisiniz. İçeriği oluştururken kullanacağınız etiketler mutlaka içerik ile ilişkili olsun. Sitenizdeki içerikleri mümkün olduğunca uzun tutun. Çünkü arama motorları çok kısa metinden oluşan içerikleri pek sevmezler. İçerikte mutlaka ara başlıklar bulunsun ve içerikte kullanacağınız kelimeleri de özenle seçmeye çalışın.

Bütün bunları yaptıktan sonra sitenize gelen trafikte ciddi bir artış olduğunu göreceksiniz.

 

Cevap bırakın