Web site trafiğini artırmaya yardımcı online araçlar

0

   Günümüzde şirketlerin dijital ortamlarda kendisini tanıtmasının en kolay yollarından birisi web siteleri. İster kişisel olsun, isterse de özellikle kurumsal bir sitede, içeriğin kalitesi ve çeşitliliği kadar, sitenin bilinilirliğinin de oldukça önemli. Site içeriği ve dizaynı için ne kadar zaman harcanmış, ne kadar çalışma yapılmış olursa olsun, ziyaret oranları istenilen seviyede değilse, harcanan emeğin boşa gitme olasılığı oldukça yüksektir.

   Bu haftaki yazımda, özellikle kurumsal firmaların bin bir emekle geliştirilen web sitelerinin bilinilirliğini artırarak, site trafiğini yükseltmeye yardımcı araçlardan bahsedeceğim.

Hootsuite 

sitetrafigiartirmaaraclari_01

   Kurumsal bir web sitesinin ziyaretçilerinden gelen mesajlara kısa sürede cevap vermek, ziyaretçilere verilen önemin bir göstergesi olduğu kadar, ziyaretçilerin site hakkında farklı platformlarda yorumlarda bulunması ile siteyi gezenlerin sayısında da zamanla artışa neden olması bakımında önemlidir. Sosyal medya araçlarındaki çeşitliliğin artması ile bu platformlardan gelen mesajların kontrol edilmesi ve hızla cevap dönülmesi de oldukça önemli hale gelmiş durumda. Sosyal medya platformunda neredeyse 35 farklı aracı aynı anda yönetebileceğimiz Hootsuite aracı ile, belirli gün ve saatlerde paylaşım yapabilir, alınan yorum ve mesajları tek bir ekrandan kontrol edebilirsiniz. Firmanızın farklı platformlardaki paylaşımlarını aynı uygulama üzerinden aynı anda yapmak, hem zaman tasarrufu sağlar hem de daha fazla kişiye ulaşma şansınız olur. Daha fazla kişiye ulaşmak demek, daha fazla ziyaretçi ve yaptığınız işin durumuna göre daha fazla müşteri anlamına gelir.

Mention

sitetrafigiartirmaaraclari_02

   Mention servisi, firmanız veya markanız hakkında sosyal medya ortamlarında konuşulanlar hakkında bilgi verir. Bu servis ile sosyal medya veya diğer dijital ortamlarda firmanız hakkında konuşulanlardan haberdar olabilir, aynı zamanda çıkan haberlerin istatistiklerini değerlendirebilirsiniz. Mention uygulaması ile kendi firmanızın bilgilerini takip edebildiğiniz gibi, farklı firmaların hesaplarını da kontrol edebilir, sektör ve piyasa hakkında gerçek zamanlı bilgi sahibi olabilirsiniz.

SumoMe

   SumoMe, web sitesine gelen trafiği artırmak için birden fazla uygulamanın bulunduğu bir platformdur. Uygulamayı geliştiren  Noah Kagan siteyi : ‘’web siteleri için oluşturulan ilk uygulama mağazası’’  olarak ifade ediyor. SumoMe’yi web sitesi için gelişmiş görselliğe sahip mobil paylaşım özelliği sunan paylaşım butonları grubu olarak da tanımlayabiliriz. Sitedeki herhangi bir haberin ne kadar paylaşıldığını göstermesi, özelliklerinden sadece birisi. Birkaç satır kod ile web sitenize entegre edilebilen SumoMe ile, sitenizi ziyaret edenlerin içerikleri kendi ağlarında paylaşmasını sağlayabilirsiniz.

Visual Website Optimizer

   Web sitenizdeki ziyaretçilerin hareketlerini ve tercihlerini gözlemleyip siteyi ona göre dizayn etmek, site trafiğinin artmasında etken rol oynar. Siteye gelenlerin nerelerde daha fazla zaman harcadıklarını anlamak, ziyaretçi tercihlerini analiz ederek hangi arayüzlerin daha popüler olduğunu ortaya koymak için AB testi uygulanır. Visula Website Optimiser, AB testini önerir. AB testi, sitenin A objesi ile B objesinin karşılaştırılmasını ifade eder. Bu testin amacı; kullanıcılara sitenin iki farklı yüzünü göstererek en fazla ziyaretçi alanın hangisi olduğuna karar verilmesini sağlamaktır. Bu sayede, en popüler siteyi seçerek, daha fazla ziyaretçi çekilebilir.

Moz

   Moz, sitenizin SEO analizi ve yönetim araçları ile değerlendirilmesi sağlayan bir ortam sunar. Sitenin arama motorları servisleri ile daha kolay şekilde taraması için yapılacak teknik kriterlerin bütününü ifade eder. Yapılan analizler ile sitenin hedef kitleye uygunluğunu kontrol ederek, daha fazla ziyaretçi gelmesi konusunda altyapı çalışması gerçekleştirir.

MailChimp

   E-posta aboneliği şüphesiz sitenize ziyaretçi çekmenin en önemli yöntemlerden birisi. E-posta listesine abone olan kullanıcılar, göndereceğiniz içerikler ile sitenizdeki yeniliklerden haberdar olurlar.

   Mailchimp, ücretli ve ücretsiz abonelik seçenekleri sunan, kullanışlı bir mail gönderim servisidir. Web sitesini gezen ziyaretçilerin doldurdukları abonelik formu ile elde edilen e-posta adreslerine, daha sonra sitedeki yeni haberler hakkında bilgilendirme yapılarak ziyaretçi sayısının artırılması amaçlanır.

 

Cevap bırakın