Web kamera alırken dikkat edilmesi gereken noktalar

Web kamera alırken bu noktalar dikkat edin

0

Sokağa çıkma yasaklarının olduğu, birçok kişinin artık evden çalışmak durumunda kaldığı, kalabalık ortamlardan uzak durduğumuz oldukça zorlu bir dönemden geçiyoruz. İçinden geçtiğimiz bu zorlu dönemde insanların birbirleriyle etkileşme devam etmelerini ve bir araya gelmelerini sağlayan video konferans çözümlerinin kullanımında çok büyük bir patlama yaşandı. Uzaktan eğitimden uzaktan çalışmaya kadar her yerde bu çözümler kullanılıyor. Bu çözümlerin en önemli parçalarından biri de görüşmelere ve toplantılara görüntülü olarak katılabilmenizi sağlayan kameralar. Her ne kadar artık birçok dizüstü bilgisayarda yerleşik olarak kamera bulunsa da genellikle bu kameralar yeterli kalitede olmuyor ve bu toplantılara ve konferanslara daha kaliteli kameralarla katılmak istiyorsunuz. Bu yazımızda video konferans ve etkileşim yazılımlarıyla kullanabileceğiniz bir kamera satın alırken dikkat etmeniz gereken önemli noktaları kısaca özetledik.

Çözünürlük

Web kamerada bakmanız gereken en önemli özelliklerden biri çözünürlüktür. Görüntünüzün karşı tarafa en kaliteli şekilde gitmesi için web kameranın en az 720p çözünürlüğünde olması gerekir. 1080p ve üzeri en iyi sonucu almanızı sağlayacaktır.

Çerçeve hızı

Yüksek çerçeve hızı dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli özellik olarak önümüze çıkıyor. FPS olarak da adlandırılan çerçeve hızının akıcı bir görüntü için en az 15 FPS olması gerekiyor.

Lens

Satın aldığınız web kameranın lensinin plastik değil de cam olduğuna dikkat edin. Bazı giriş düzeyi web kameralarda plastik lensler bulunuyor ve performansı önemli ölçüde düşürüyor. Kaliteli kameraların büyük bölümünde cam lens kullanılıyor. Otomatik fokus gibi özelliklere de dikkat etmenizde büyük fayda bulunuyor.

Fotoğraf çekme özelliği

Web kameraların çoğunda fotoğraf çekme özelliği bulunuyor ancak genellikle düşük megapiksel desteği olduğu için kaliteli fotoğraf çekemiyor. Ancak günümüzün yeni nesil web kameralarında 15 megapiksele varan fotoğraf çekme desteği bulunuyor. Kaliteli fotoğraf çekmesini istiyorsanız yüksek megapiksel desteği olan kameralara bakmanızda fayda var.

Mikrofon

Yerleşik mikrofon artık birçok kameranın standart özelliği haline geldi. Birçok web kameranın mikrofon kalitesi de oldukça iyi. Kameranın etrafındaki tüm sesleri alabilen mikrofonlar artık neredeyse orta ve üst düzey kameraların tümünde bulunuyor.

 

 

 

Cevap bırakın