Wasteland 3 İnceleme

0

Wasteland 3, bazılarına göre saçma bir oyun olabilir. Hatta anlamsız bile gelebilir. Tuhaf kıyaslamaların olduğu, çokça yan hikayenin barındığı ve bazı bayat mizahına rağmen eğlendirdiğini düşünürsek; Wasteland 3 aynı tatta kalmaya devam ediyor. Sevgili çöl korucularımızı göreli altı yıl olmuş. Wasteland 2’nin sonunda anavatanlarını bombalamaya zorlanarak, açlık ve ölümün eşiğinde olan ekip, acımasız kaderden kaçmak için yiyecek bulmak zorundalar.

Tek sorun yiyecek değil elbet. İlk başta bize basit gibi görünen bir görev veriliyor ancak altından bildiğiniz karman çorman The Patriarch (Patrik) isimli diktatörü dahil eden drama çıkıyor. Wasteland 3’teki görevler çoğunlukla harika ve türün en ahlaki tuzaklarından uzak durmakta başarılı. Wasteland zor seçimlerle dolu ve oyunun sonunda, kendinizi The Patriarch’ın yaptığı suçların çoğunu işlerken bulabilirsiniz. Sokaktaki şüphelileri vuran yozlaşmış kuvvetlerini destekliyor musunuz? Yoksa bunun yerine yerel olarak organize edilmiş suç patronunun tarafında mısınız?

Kasabaya mülteci kaçakçılığı yapan kaçakçıları görmezden mi geleceksiniz, yoksa buna bir son verip bu insanları gıda güvencesine sahip olmak için dışarıda donmuş ölüme mi mahkum edeceksiniz? Kısacası işiniz zor. Bazı görevler bu şekilde belirsiz olsa da, çoğunlukla ikilidir: Neredeyse her zaman bir tarafın diğerinin üzerinde olması gerekir ve nadiren bir şeyler oturup üçüncü seçeneği tercih edebilirsiniz. Wasteland 3 içindeki savaş çok daha esnek ve dinamik. Kötü adamları vurmanın çoğunlukla işe yarayacağını hissettiğiniz Wasteland 2’ye kıyasla en büyük iyileştirmelerden biri.

Taktik savaşının içerisinde olduğunuzu unutmamanız önemli. Bazı harika yollarla bunu genişletebilirsiniz; siper ve zırh gerçekten önemlidir ve bunlara nasıl karşı koyulacağını öğrenmek, daha zorlu savaşlarda hayatta kalmak için ayrıca dikkat edilmesi gerekenlerden. Zırh, bir silahın delme değerine göre hasarı azaltır ve bazı ağır zırhlı robotların/adamların sıradan silahlarla öldürülmesi çok zor.

Savaşın esnekliği, Wasteland 3’ün hem becerilerinizi hem de silah türlerinize göre değişir ve daha eğlenceli hale gelir. Wasteland 3’te sadece dövüş mekaniği ve genel hikaye dışında sunum da oldukça gelişmiş. Ne zaman önemli etkinlikler ve konuşmalara denk gelirseniz oyun, izometrik perspektiften vazgeçer ve Fallout 4’e benzer diyaloğa odaklanır. Grafik kısmında çok daha keskin görünen Wasteland 3, daha dinamik ışıklandırma ve gölgelere sahip. Ayrıca oyunun aslında bu sefer sadece kahverengi ve pastan başka renkleri de var.

Cevap bırakın