VR’ın yakaladığı ivme eğitimi yeniden şekillendiriyor

0

Sanal gerçekliğin sadece eğlence sektörünü değil farklı sektörleri de geliştirirken, yaşanan gelişmeler ile özellikle eğitimde yeni bir döneme adım adım ilerleniyor…

Son dönemde büyük bir hızla yükselişine devam eden sanal gerçeklik teknolojilerinin kullanım alanları da aynı hızla çeşitleniyor. Her ne kadar eğlence sektöründeki ağırlığını devam ettirse de VR, kurumsal alanda da yüksek bir pazar payı elde etmiş durumda bulunuyor.

2018 verilerine göre sanal gerçekliğin kurumsal alanda kullanımı için üretilen donanım ve yazılımların geliri 800 milyon dolar iken 2023 de bu değerin %587’lik bir yükselişle 5,5 milyar dolar seviyelerine ulaşması bekleniyor. Otomotivden sağlığa, sanattan turizme kadar birçok kullanım alanı bulunan sanal gerçeklik, eğitim alanında öğrenme ve geliştirme biçimlerimizi değiştirecek imkanlar sunuyor.

Dünyada VR’ın eğitim alanına etkisinin gün geçtikçe arttığını ve artık üniversitelerin bu etkiyi artıracak yeni yollar keşfetmeye başladığını belirten HTC Türkiye Ülke Müdürü Batuhan Başal şunları söyledi:

“Sanal gerçeklik özellikle kurumsal şirketler tarafından çalışan eğitiminde kullanılıyor. Birçok şirket artık işe alım süreçleri ve teknik eğitimler gibi alanlarda VR teknolojilerinden yararlanıyor. Özellikle eğitimleri tehlike arz eden işlerde şirketler sanal gerçeklik aracılığıyla oluşturdukları eğitim simülasyonlarıyla yaşanan kazaları engellemeyi hedefliyor. Sağlık alanında oluşturulan VR içerikleri, öğrencilere derslerde öğretilen teorik bilgileri hiçbir hastayı tehlikeye atmadan sanal ortamda pratiğe dökme imkânı sunuyor. Üniversitelerde kullanılan farklı bölümlere özgü farklı yazılımlarla mimarlık ve hukuk gibi bölümlerde öğrenciler öğrendiklerini gerçekçi bir ortamda deneyimleyebiliyor.”

Cevap bırakın