VR’ı ‘çok yakınınızda’ hissettiren eldiven: DextrES

0

DextrES’i diğer sanal gerçeklik (VR) eldivenlerinden ayıran özelliği farklı bir çalışma tekniğine sahip olması…

Sanal gerçeklik günümüzde sürükleyici bir deneyim sunmakta, ancak şu an için bir nesneye dokunduğumuzda hissiyat olarak henüz gerçek dünyaya yaklaşabilmiş durumda değil. Bu deneyimi sunmak için çalışan pek çok şirket henüz gereken geri bildirim noktasındaki o fütüristik hissi sağlayamıyor. İşte bu noktada dikkat çekici bir gelişme yaşandı; EPFL ve ETH adlı eğitim kurumları, İsviçre’nin Zürih şehrinde sanal gerçekliği hissettirebilen bir eldiven tasarladı.

Dokunmalı geri bildirim mekanizmasıyla üretilen eldiven DextrES’i diğer eldivenlerden ayıran özelliği farklı bir çalışma tekniğine sahip olması. Naylondan tasarlanan eldivenin parmak üstü kısımlar elastik ve ince metal şeritlerden oluşuyor. Bu şeritler, kullanıcının sanal gerçeklik içerisindeyken bir nesneye dokunduğunda güç kaynağı tarafından uyarılma özelliği sunuyor. Güç kaynağından verilen düşük voltaj sayesinde, metal şeritler kilitleniyor ve kişi bir nesneyi tutarken parmaklarını daha az hareket ettirebiliyor. Bu özellikte adeta gerçek bir tutuş hissi yaşatıyor.

Bu eldivenin sanal gerçeklikte dokunma deneyimini tamamen hissettirdiğini söylemek mümkün değil. Ancak gelişmenin övgüyü hak ettiği de bir gerçek.

Araştırmacılar parmaklarımızda farklı yoğunluklarda reseptörler bulunduğunu vurguluyor. Reseptörleri doğru bir ölçüde uyaran mekanizma sayesinde sanal gerçeklik dünyasını gerçekten hissetmemiz mümkün olacak. Bu mekanizma henüz geliştirilebilmiş değil. Şuana kadar tasarlanan eldivenler arasında bu mekanizmayı, olması gerekene en yakın olarak DextrES kullanıyor.

Güç ünitesine bağlı olarak çalışan DextrES, ilerleyen dönemlerde eldivene küçük bir batarya ekleyerek kablolarını tamamen ortadan kaldırabilecek.

Cevap bırakın