Japonya’da uzaktan kontrol edilebilen robotik kol geliştirildi

0

Japonya’da geliştirilen robotik kollar, bir operatör tarafından VR ekipmanları ile uzaktan yönetilebiliyor. İşte detaylar…

Japonya’daki Tokyo Üniversitesi’nden Yamen Saraij adlı yüksek lisans öğrencisi, sırt çantası gibi giyilebilen ve sanal gerçeklik ekipmanları ile kontrol edilebilen bir çift robotik kol geliştirdi.

Sırt çantasının üzerindeki kameralarla elde edilen görüntülerin Oculus Rift VR sistemiyle görselleştirilmesi teknolojinin temelini oluşturuyor. Böylelikle VR teknolojisinin kullanımıyla birlikte yedek kollar kontrol edilebiliyor

İlginç ama bu robotik kolları giyen insanın dışında, uzaktaki bir başkası da kontrol sağlayabilir. Adeta bir insanın kollarının diğer bir insan tarafından (operatör) yönlendirilmesi gibi bir durum söz konusu.

Fusion adlı projenin çıkış noktası da bir hayli ilginç. İnsanların bir bireyin bedenini kontrol etmek konusunda nasıl birlikte çalışabileceğinin araştırılması neticesinde ortaya çıkmış.

Operatör, robotik el üzerindeki parmakları aynı anda ya da farklı sürelerle hareket ettirebiliyor. Mekanik kol tarafından bir şeyi sarmak, almak, tutma, ovma, bükme, vurma gibi görevler yerine getirebiliyor. Daha da ilginci sırt çantasını takan kişinin bileklerinin etrafına takılarak onun eli yerini de alabiliyor.

Oldukça fütüristik buluş, geleceğin otomasyonu ya da Endüstri 4.0 gibi konular için ilham verici olabilir mi bilinmez ama bir miktar ürpertici olduğu da bir gerçek.

İnovasyon ve teknoloji dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın