VR kamerası LucidCam duyuruldu

0

ekran-resmi-2017-01-10-09-48-45

2017 yılının sanal gerçeklik (VR) teknolojileri anlamında önemli gelişmelere sahne olması bekleniyor. Geçtiğimiz yıl satışlarına başlanan çok sayıda ekipman, sunulan veya hazırlanma aşamasına geçen yazılımlar bunun göstergeleri. Ayrıca söz konusu teknolojinin potansiyelini ortaya koyan araştırma sonuçları da; geçtiğimiz yıla kıyasla bu yıl 2 katın üzerinde Windows 10 veya PlayStation 4 uyumlu VR cihazı satışı öngörülüyor. Bir yandan da mobil cihaz uyumlu setler yoğun talep görmeye devam ediyor.

İşte bu noktada genel olarak ‘izleme ve kullanım’ odağında seyreden teknolojiye yönelik ‘üretimin’ esas alındığı bir aygıt tanıtıldı: LucidCam.

LucidCam, VR içerikleri üretmeyi sağlayan çift geniş açı lensli bir kamera. 360 derece fotoğraf ve video sağlıyor. Cihazla stereoskopik görüntü elde edilebiliyor. 180 derece görüş açısına sahip olduğu için arka planda ışık ve prodüksiyonun konumlanmasının da mümkün olacağı kaydediliyor.

Pratikliği ile dikkat çekiyor ve ana fikri de ‘hızlı çekimler’, görülen nesne ya da konuların hızlıca VR içerik oluşturacak şekilde kayıt altına alınması sağlanıyor.

Ek olarak bir telefon kılıfıyla birlikte mobil cihazlarla birlikte de kullanılabilen LucidCam’in pili 2 saat süresince kullanıma imkan tanıyor.

Cihazın üzerinde 16 GB dahili depolama alanı var, microSD desteği de sunuluyor. 2017 yılının ilk yarısından önce satışa sunulacağı bildirilen sanal gerçeklik kamerası için belirlenen ABD fiyatı ilk aşamada 399 dolar, daha sonra 599 dolar olacak.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın