Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerGüvenlikVPN kullanmak

  VPN kullanmak

  gorsel10

  İnternet kullanırken duyduğumuz güvenlik kaygıları gittikçe artıyor. Bazen bir siber saldırıya maruz kalabileceğimiz korkusu bazen de ziyaret ettiğimiz web sitelerinin kayıt altına alınması endişesi ile web üzerinde yaptığımız işlerin izini bırakmak istemiyoruz. İnternet üzerinde dolaşırken IP adresimizin bilgimiz dışında depolanması veya ulaşmak istediğimiz bir sitenin sansürlenmiş olmasından dolayı erişim sağlayamamamız oldukça sıkıntılı bir süreç. Eğer internette sörf yaparken kendimizi anonim yaparsak daha fazla güvende olduğumuzu düşünüyoruz. İşte sırf bu sebeplerden ötürü VPN kullanmak son dönemde daha fazla tercih ediliyor.

  Aslınsa VPN (Virtual Private Network – Sanal Özel Ağ) konusunu anlatmadan önce bir tanımlama yapmak gerekirse kısaca VPN’i internet üzerinden farklı bir ağa bağlanmayı sağlayan bağlantı türü olarak tanımlayabiliriz. İşin gerçeği, bağlantı sanal bir ağ bağlantıdır fakat bağlanılan ağa fiziksel olarak bağlıymışsınız gibi görülür.

  Ayrıca VPN’ler ile güvenilmeyen bir ağa bağlantı yaparken bağlantıyı şifreleyerek güvenli bir biçime sokmak için de kullanılır. Mesela iş yerinize veya eğitim kurumunuzun ağına uzaktan erişim için uygundur. Diğer bir kullanımı da bulunulan ülkenin çeşitli sansür ve kısıtlamalarından etkilenmeden bu kaynaklara ulaşmak içindir.

  Şu an için VPN’i internette dolaşırken gizliliğinizi sağlayabilmek en etkili yöntemlerden biri olarak görebiliriz. VPN hizmetinin kullanılmasıyla  kullanıcılarının bilgilerini şifreli hale gelirken bıraktığı iz olan IP adresi de gizlenmiş oluyor. Gerçekleşen veri trafiğini diğer tarafa ulaşmadan önce güvenli olan bir ağ üzerine yönlendiren VPN servisi aynı zamanda bünyesinde firewall araçları da konumlandırıyor.

  Nelere Dikkat Etmeli?

  VPN kullanacağınız servisi seçerken ne amaçla bu servisi kullanmak istediğinizi unutmayın. Çünkü amacınız İspanya’dan maç izlemek veya Kanada’daki yurt dışına hizmet vermeyen bir yerel servisi kullanmaksa kullanacağınız VPN hizmetinizin sunucularının ilgili ülkelerde olmasına çok dikkat etmelisiniz. Bir de hizmet alacağınız VPN sağlayıcısının güvenlik politikası çok önemli. Seçim yaparken özellikle günlük kayıt kaydetme yapmamasına özen gösterin. Profesyonel hizmet alacağınız bir VPN servisinin de ücretli olacağını hatırlatmak isterim. Yok eğer ücretsiz bir servis kullanıyorsanız size sürekli reklam göstereceği gibi çıkış noktası sayıları da yetersiz olacaktır.

  VPN hizmeti kullandığınız süreçte mail kontrolü, sosyal ağlara giriş veya şifre yazarak farklı servislere giriş yaparken ilgili servisler tarafından ilk seferinde bloklanacağınızı, hesabınıza başka bir ülkeden korsan bir saldırı olmuş gibi algılanarak size doğrulama / onaylama mesajları ulaşacağını unutmayın.

  Özellikle Gmail ve Facebook bu konda çok fazla hassas davranıyorlar. VPN kullanırken farklı bir ülkeden IP alarak internete çıktığınızda ve VPN’e bağlıyken bilgisayarınızdan giriş yaptığınızda sistemleri bunu hesabınıza kötü niyetli bir atak olarak algılayarak hesabınızı doğrulayana kadar dondurabiliyor veya hesabınıza ulaşmanızı engelliyorlar. Bu konuya dikkat etmezseniz her kullanımınızda bir çok serviste gereksiz yere doğrulama yapmak için zaman kaybedersiniz.

  Profesyonel bir VPN sağlayıcısından para vererek satın aldığınız hizmetin aynı zamanda hem cep telefonunuzdan hem de tablet bilgisayarınızdan ek bir ücreti olmadan kullanılabilir olması önemlidir.

  Güvende Olmak

  Ne tür bir güvenlik yöntemi kullanırsanız kullanın, gizliliğini sağlamak için en büyük görev kullanıcıya düşüyor. Parolarınız güçlü değilse, sık sık yenilemiyorsanız, şüpheli bağlantılara sürekli tıklıyorsanız, takip verilerini (çerezler – cookies ve Önbellek – cache bölümleri)  düzenli silmiyorsanız  hangi güvenlik servisini kullanırsanız kullanın zaten güvende olamazsınız. İyi bir VPN servisi size sadece kişisel gizliliğiniz, bilgilerinizin güvenliği ve sansürü aşarak interneti özgürce kullanmak gibi konularda size yardımcı olur.

  Yani VPN hizmeti kullanın veya kullanmayın internette hiçbir zaman %100 güvende olduğunuz ve kesinlikle iz bırakmayacağınız söylenemez.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN