Volvo ve Uber’den otonom araç konusunda işbirliği

0

IntelliSafe Auto Pilot interface

İsveçli otomobil şirketi Volvo ve araç paylaşım şirketi Uber, otonom sürüşe sahip araçlar konusunda işbirliğine gidiyor. İki şirket arasında imzalanan anlaşmaya göre, ortak bir proje kapsamında, yeni baz otomobiller geliştirilecek.

Bu baz otomobillerde, tam otonom sürücüsüz otomobil teknolojisi de dahil, en yeni otonom sürüş teknolojileri yer alacak. Bu baz otomobiller, Volvo Cars tarafından üretilecek ve Uber tarafından satın alınacak. Volvo Cars ve Uber, projeye toplam 300 milyon dolar ortak yatırım yapacak.

Volvo ve Uber, kendi otonom otomobil stratejilerinin bir sonraki aşamasında aynı baz otomobili kullanacaklar. Bu kapsamda, Uber tarafından geliştirilen otonom sürüş sistemleri Volvo baz otomobile eklenecek. Volvo ise, tam otonom sürüşü de kapsayan kendi otonom otomobil stratejisinin bir sonraki etabında aynı baz otomobili kullanacak.

Volvo-Uber projesi, bir otomobil üreticisiyle, otomotiv endüstrisindeki yeni, Silikon Vadisi kökenli bir girişiminin güçlerini birleştirdikleri bir proje olarak otomotiv dünyasında önemli bir gelişmeyi temsil ediyor. Proje, aynı zamanda küresel otomotiv endüstrisinin gelişen yeni teknolojilere cevap verecek şekilde değiştiğinin de altını çiziyor.

Söz konusu projenin inovatif sonuçları açısından Uber’in dünyanın çeşitli ülkelerindeki sunulacak kişiye özel şöför hizmetinde, ‘şöförün devre dışı bırakılması’ şeklinde bir uygulamayı beraberinde getirmesi bekleniyor. Özetle yakın zaman içerisinde Uber, kullanıcıları kendi kendine gidebilen araçlarla seyahat edebilir.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın