Vodafone Türkiye SIM kart hamlesi ile diğer ülkelere örnek oldu

0

Vodafone Türkiye’nin 5 yıl önce başlattığı yarı boyutlu SIM kart uygulaması, diğer Vodafone ülkelerine örnek oldu.

 

Tüm dünyada 2025 yılına kadar operasyonlarından kaynaklı çevresel etkiyi yarıya indirmeyi hedefleyen Vodafone Grubu, Vodafone Türkiye’nin 5 yıl önce başlattığı yarı boyutlu SIM kart uygulamasını diğer Vodafone ülkelerinde yaygınlaştırıyor. Yeni uygulamayla, kredi kartı büyüklüğündeki standart SIM kart yerine yarı boyutunda kartlar kullanılacak. Bu değişiklikle SIM kart üretimi için kullanılan plastik %50 azaltılacak.

 

Vodafone’un yeni yarı boyutlu SIM kartları, 2020 başı itibarıyla pek çok Avrupa pazarında müşterilere sunulacak. 2020 sonu itibarıyla da Vodafone’un faaliyet gösterdiği 24 ülkenin tamamında yarı boyutlu SIM kart kullanımına geçilmiş olacak. Vodafone bu girişimiyle plastik atıkta yılda 340 tondan fazla azalma sağlayacak. Azaltılan her bir ton plastikle birlikte üretim ve nakliyede ortaya çıkan karbondioksit salımında da 15 tona varan oranda azalma elde edilecek. Böylece sera gazı salımında yılda 5 bin tonu aşkın azalma mümkün olacak.

 

Hasan Süel: “Yarı boyutlu SIM kart ile 24 ton daha az plastik kullanacağız”

Bir teknoloji şirketi olarak çevreye karşı sorumluluk taşıdıklarını belirten Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel, şunları söyledi:

“…‘Yeşili Seven Kırmızı’ hareketimiz ile operasyonlarımızı doğaya ve insana saygılı bir biçimde yürütüyoruz. SIM kartların üretim, paketleme dahil tüm sürecini inceleyerek, çevreye etkimizi en aza indirmeye özen gösteriyoruz.

Cevap bırakın