Vine’ın satışı için talep edilen fiyat belli oldu

0

vine_app

2012’de kurulan ve aynı yıl içinde Twitter tarafından satın alınan, 2013’te iOS ve Android’de yayınlanmasının ardından en iyi 50 Android uygulaması arasında gösterilen Vine’ın kapatılması kararı gündemde ses getirmişti. Twitter’ın düşük ölçekli mali tablolarının ardından aldığı karar, Vine platformunun ‘bir süre için’ sonraki süreçte video yüklenen değil web üzerinden izlenebilen bir uygulama olarak kalacağı yönündeydi. Ardından tamamen kapatılacağı belirtilmişti, ancak bazı şirketlerin Vine ile ilgilenmesi üzerine alınan karardan vazgeçilebileceği anlaşıldı.

Vine için ABD merkezli bir yetişkin videoları şirketinin, satın alım teklifi götürdüğü ortaya çıktı. Yeni gelişme ise Twitter’a yakın kaynaklara dayandırılıyor ve satın alıma dair konuşulan rakamları telafuzuna dayanıyor…

Buna göre Vine için Twitter’a 10 milyon dolar civarı teklifler geliyor. Ancak mikro blog ağının beklentisinin 30 milyon dolar olduğu iddia ediliyor. Pazarlıkların nasıl sonuçlanacağı bilinmese de Vine için çok büyük bir teknoloji şirketinin (örneğin Google veya Facebook) devreye girmesinin söz konusu olmadığı görülüyor.

İlginç detay ise Vine’ın kurulduğu yıl, Twitter tarafından 30 milyon dolara satın alınmış olması. Twitter, aynı rakama elden çıkarmaya çalışıyor, ancak bunun düşük bir olasılık olduğu belirtiliyor.

Vine, dikkat çekici bir viral reklam ortamıydı. Ses getiren fenomenlerin doğuşuna da ön ayak oldu. KingBach, 15 milyonun üzerinde takipçiyle hizmetin en çok izlenen kullanıcı olarak kayıtlara geçti. Brittany Furlan, Nash Grier, Cameron Dallas, Curtis Lepore, Jérôme Jarre, Lele Pons, Hayes Grier, Elizabeth Koshy gibi Viner’lar büyük kitlelerin ilgisini çekti. 1 milyonun üzerinde takipçiye sahip tanınmış Vine kullanıcıları arasında Justin Bieber, Harry Styles, Josh Peck, Shawn Mendes, Ariana Grande gibi isimler vardı.

Cevap bırakın