Videoya özel bellek kartı ailesi: V serisi

0

V_bellek_karti08

Video kameralar için geliştirilen V serisi bellek kartları özellikle yüksek çözünürlüklü video kayıt edenlerin ihtiyaçları için tasarlandı.

Fotoğraf çekip ve video kayıt edebilen her türlü cihazın depolama çözümü olan bellek kartları cep telefonları da dahil olmak üzere birçok elektronik cihazda bulunuyor. Bu minik yardımcılarımız üzerlerinde binlerce fotoğraf ve saatlerce videoyu kayıt edebilecek kapasitelerde üretiliyor.

Günümüzde en yaygın olarak kullanılan bellek kartı türü ise SD olarak bilinen ve açılımı Secure Digital olan bellek kartları. Bu ürünlere tarihsel olarak baktığımızda ise bazı alt türleri olduğunu görürüz: SD, SDHC, SDXC I ve SDXC II. Bu türlerin birbirinden farkı ise depolama kapasiteleri ve dosya kopyalama hızlarındaki farklılıktır.

V_bellek_karti01

Hız neden önemli

Çekilen görüntüleri bir bellek kartına aktaran cihazlar (fotoğraf makinesi, video kamera ya da cep telefonu) bunu belli teknik sınırlamalarla yapar. Bunlardan biri de bellek kartının veri transfer hızıdır. Eğer yüksek hızlı bir fotoğraf makinesine eski nesil yavaş bir bellek kartı takarsanız fotoğraf çekim hızı düşecektir. Video kayıt içinse durum daha vahimdir: Kayıt yapamayabilirsiniz ya da belli bir süre sonra kayıt otomatik olarak durur. Bunun sebebi ise veri aktarım hızının düşük olmasıdır.

SDHC bellek kartlarında Class olarak adlandırılan minimum dosya transfer hızı saniyede 2, 4, 6 ve 10 MB olarak kategorilere ayrılmıştı. Rakam büyüdükçe bellek kartının hızı da artıyordu. SDXC bellek kartlarında ise U1 ve U3 olarak (saniyede 10 ve 30 MB) olmak üzere 2 farklı hız türü vardı.

Video kayıt cihazları için özel seri

En yeni bellek kartı türü olan ve 2016 yılının ilk aylarında tanıtılan V (Video Speed Class) serisi ise adından da anlaşılacağı üzere yüksek hızlı dosya aktarımı gerektiren kameralar için tasarlandı. Aslında SDXC II olarak adlandırılan bu seride V harfi ve yanındaki bir rakam saniyedeki minimum veri transfer hızını gösteriyor. Bu türde sırasıyla V6, V10, V30, V60 ve V90 türleri yer alıyor.

V_bellek_karti02

Rakamları görünce ‘ben bu hızları nerede kullanacağım’ dediğinizi duyar gibiyim. V serisi bellek kartları ağırlıklı olarak 4K ve hatta o tarz bir video kameranız varsa 8K (şimdilik sadece profesyoneller için bu tarz cihazlar var ve fiyatları çok yüksek) için gereklidir. Zira özellikle 8K video kayıt yapacaksanız mutlaka ve mutlaka bu bellek kartlarından edinmeniz gerekiyor.

Ayrıca 3D yada 360 derece video kayıt edenler de V serisi kartların hız ve depolama avantajlarından faydalanabiliyor. Bu arada bu yeni bellek kartı ailesinde V10 ve V30’un sırasıyla U1 ve U3 hızlarında olduğunu, diğer modellerin ise U hız serisini kullanmadığını belirtmek isterim.

Yeri gelmişken belirtmekte fayda var: Bu bellek kartları üreticilerin hepsi tarafından V simgesi ile satılmıyor. Birçok üretici ürünlerini halen SDXC II olarak satıyor. Bunun en önemli sebebi ise bu yazı kaleme alındığında 8K desteği sunan son tüketiciye yönelik kameraların henüz satışta olmaması. Şimdilik sadece profesyonel alanda yer alan bu tarz ürünlerin sayısı artıkça ve son tüketiciye yönelik modeller piyasaya sürüldükçe bellek kartlarına da talep artacağı için yaygınlaşmaları da sağlanacak.

V_bellek_karti03

Yine de bazı bellek kartı üreticileri bu tarz yüksek hızlı bellek kartlarını V kodu ile satıyor. Bellek kartının üzerinde de yer alan bu simge kartın hızlı olduğunu gösteriyor. Öte yandan 4K video kayıt edebilen bir kamera ya da fotoğraf makine almayı planlıyorsanız onun da bazı minimum bellek kartı gereksinimleri olacağını da hatırlatmak isterim. 4K video kayıt edebilen cihazlar minimum U1 hızında bellek kartına ihtiyaç duyuyor. Eğer böyle bir bellek kartınız yoksa elinizdeki cihazın 4K video kaydı yapmayacağını da bilmeniz gerekiyor. Uyarmış olayım.

Şimdilik uzak bir gelecekte ihtiyacımız olacak bir ürün gibi görünen V serisi bellek kartları önümüzdeki yıllarda yaygın olarak kullanıma sunulacak. O gün geldiğinde okuduğunuz bu yazı size temel bilgiler sağlayacak.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın