Videoları indeksleyen buluş

0

Ekran Resmi 2016-07-28 02.33.49

Xerox’un Hindistan Ar-Ge merkezinde geliştirilen buluş, video içeriklerini indeksliyor, videoda geçen konuların, anahtar kelimelerini ve linklerini oluşturarak, aranılan bilginin geçtiği görüntü dilimine zaman kaybetmeden hızlıca ulaşılmasını sağlıyor.

Xerox, hayatımızın hemen her alanında karşılaştığımız sorunlara yenilikçi çözümler getirmeye devam ediyor. Xerox, bir videoda hangi konulardan hangi zaman aralıklarında bahsedildiğini otomatik olarak belirleyen bir video analiz yazılımı geliştirdi.

Bu yazılım, video içeriği ile ilgili bir “içindekiler” dizini yaratıyor ve bu dizinlere hyperlink vererek konunun geçtiği video anına (zaman dilimine) kişiyi yönlendiriyor. Geliştirilen video analiz yazılımı, video içeriği ile ilgili anahtar kelimeler sunarak hızlı ve kolay yeni video aramaları yapılmasına imkan veriyor.

Geliştirilen video analiz yazılımı ile kullanıcılar öğrenmek istedikleri konu için tüm ders videosunu veya aradıkları konu ile ilgisi olmayan videoları izlemek zorunda kalmayacak.

İnternetin öğrencilere sağladığı en büyük faydalardan biri öğrenme süreçlerinin yalnızca okul ile sınırlı kalmaması. Günümüzde öğrenciler; okul derslerini, öğrenmek veya tekrar etmek istedikleri konularla ilgili videoları dijital platformlar üzerinden izleyebiliyor. Ancak bu kolaylık, kimi zaman videoları izleyenler için verimsiz bir eyleme dönüşebiliyor. Çoğu videonun bahsedilen konular hakkında bir ön bilgi vermemesi, videoda birden çok konuya uzun süreler boyunca yer verilmesi; kişinin ilgi duymadığı veya o an ihtiyaç duymadığı konuları da izlemek zorunda kalmasına ve dolayısıyla zaman kaybetmesine sebep oluyor.

Cevap bırakın